Alhambra Sarayı (1.Bölüm)

Alhambra (El Hamra Sarayı), Endülüs Özerk Bölgesi’nin önemli şehirlerinden Granada içinde yer alan, 13.14. yy.larda Mağribi sultanlarının kullandığı büyük bir saray. Bu yazıda saatlerce gezdiğimiz sarayı anlatacağım. Granada yazısının ilk bölümünü okumak için buraya tıklayabilirsin.

El Hamra Sarayı’nı gezmek için mutlaka önceden bilet almak gerekiyor. Biz de kişi başı 15,40 € vererek internetten biletlerimizi almıştık (www.ticketmasters.es). Bizim gibi Temmuz-Ağustos aylarında böyle bir geziye karar verdiyseniz ya sabah erken ya da akşamüstü bilet almanız en iyisi. Sıcakta açık alanlarda gezmek çok zor oluyor.

Alhambra dört bölümden oluşuyor.

  • V. Carlos Sarayı (Alhambra Güzel Sanatlar Müzesi’ni içeriyor)
  • Alcazaba (Askeri surlar bölgesi)
  • Nasrid Sarayları
  • Generalife (Surların içinde kalan sarayın bahçesi)

Bilet alırken bu dört bölümden biri olan Nasrid Sarayları (Palacios Nazaries) için bir saat dilimi seçmeniz gerekiyor. Biz sabahtan yer kalmadığı için 17.30 seçmiştik. Biletin üzerinde yazan saat, Nasrid girişi için, diğer bölümleri aynı gün içinde istediğiniz zaman gezebilirsiniz. Biz 14.00 civarı Alhambra’ya giderek önce diğer bölümleri gezip en son 17.15 gibi Nasrid Sarayları için kuyruğa girmiştik.

Şehir merkezinden saraya giriş yaptığımız kapıdan girer girmez iki tarafı yemyeşil ağaçlarla kaplı bir yokuşu tırmanmaya başladık. Yolun kenarında küçücük bir kanaldan buz gibi su akarken ayakkabıları çıkarıp suyun içinden yürümeye başladık.

alhambra1

Yokuşun sonuna geldiğimizde Justicia kapısında (Puerta de la Justicia) olduğumuzu gördüm. Bu kapıdan da geçip sarayın bahçesine girince ilk gördüğümüz V. Carlos Sarayı oldu. Dış görünüşü kare ya da dikdörtgen olan taş sarayın içine girince iki katlı, sanki arena gibi bir yapıyla karşılaşıyoruz. Bu sarayın içinde Güzel Sanatlar Müzesi de yer alıyor; ama biz bakmadan çıktık.

V. Carlos Sarayı

V. Carlos Sarayı

V. Carlos Sarayı'nın içi

V. Carlos Sarayı’nın içi

Carlos Sarayı’nın ana kapısından çıkıp sola dönerek bir kapıdan geçtik.

alhambra4

Hemen karşımızdaki Alcazaba yani surların olduğu tarafa giderken önümüzdeki büyük avludan şehri tepeden izledik. Sabah saatlerinde Albayzin tarafındaydık ve Mirador de san Nicolas’tan saraya bakıyorduk; şimdi sarayın bahçesinden seyir tepesine bakıyoruz. Alt tarafta beyaz evler, kiremit çatılar fotoğraftakinden çok daha hoş görünüyordu.

alhambra9

Alcazaba içinde biraz dolaştık, kuleye tırmandık, fotoğraflar çektik.

Fotoğrafın solunda kalan Nasrid, sağındaki ise V.Carlos Sarayı

Fotoğrafın solunda kalan Nasrid, sağındaki ise V.Carlos Sarayı

alhambra10

alhambra6

alhambra7

alhambra8

Alcazaba’dan çıkınca tekrar aynı avludan geçip Nasrid Sarayları için giriş saatimiz (17:30 yazıyordu biletimizde) yaklaştığı için o tarafa doğru yürüyerek kuyruğa girdik.

Muhteşem Nasrid Sarayları yazısı için buraya tıklayabilirsin.

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed.You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir