Alsas’a Gitmek İçin 8 İyi Sebep

Fransa’nın kuzeydoğusunda yer alan Alsace (Alsas) bölgesi, ülkemizden Fransa’ya gidenlerin ilk sırasında yer almaz genelde. Öyle ya Paris dururken ne işimiz Alsas’ta? Ben diyorum ki, Paris’i unutun, başka zaman gidersiniz. Bu sefer farklı bir rotaya ne dersiniz? Mulhouse, Colmar ve Strasburg sizi bekliyor. İşte Alsas’a gitmek için birçok sebepten 8 tanesi:

1. Ucuz Uçak Bileti: Bazen yurt dışı seyahatlerin en büyük masrafı uçak biletleri yüzünden olur. Ucuz uçak bileti kollamak, bulmak yeni bir seyahatin başlangıcı olabilir. Benim için öyledir genellikle. İşte bu rota sırf bu nedenle bile çok cazip olabilir; çünkü Basel-Mulhouse-Freiburg Havaalanı’na İstanbul’dan uçan üç farklı havayolu var. Özellikle de EasyJet ile çok uygun bilet bulmak mümkün. Bundan daha önce bu yazıda bahsetmiştim.

2. Mimari Yapı, Doğal Güzellikler: Alsas bölgesi, kendine has üçgen çatılı-ahşap destekli tarihi evleri ve bu evleri çevreleyen doğal güzelliğe sahip nehirleri ve bağlarıyla diğer birçok Avrupa şehrinden ayrılıyor. Özellikle Colmar bu anlamda görülmeye değer.

3. Avrupa’nın Başkenti’ni Görme Şansı: Avrupa Birliği’nin iki başkentinden biri olan Strasburg, Alsas bölgesinde yer alıyor. Tarihi ve doğal güzellikleriyle olduğu kadar bu yönüyle de dikkat çeken Strasburg görülmeye değer bir şehir.

4. Meraklısına Şarap Yolu: Alsace bölgesinin en turistik yönlerinden biri, kuzey-güney hattı boyunca yaklaşık 170 km’lik üzüm bağları olması ve gezilip görülecek, keşfedilecek bir şarap yoluna (Wine Route) sahip olmasıdır. Bu yol boyunca, üzüm bağlarıyla çevrili pek çok doğa güzelliği olan köyler, kasabalar yer almaktadır.

5. Avrupa’nın İlginç Müzelerini Görme Şansı: Özellikle Mulhouse ve çevresi müzelerinin zenginliğiyle tanınıyor. Burada birbirinden ilginç müzeler yer almakta. Fransa’nın en geniş otomobil ve tren müzeleri; orijinal Alsas evleri ve yaşamını yansıtan Ecomusee d’Alsace; baskı kumaş ve elektrik müzesi bunlardan birkaçı.

6. Şehirlerarası Ulaşım Konforu: Alsas bölgesi özellikle trenle yolculuk yapmak için oldukça rahat. Bölgenin güneyindeki Mulhouse ile kuzeyindeki Strasburg arasında trenle konforlu ve rahat yolculuklar yapabilirsiniz. Ayrıca şehirlerarası mesafelerin birbirine yakın olması nedeniyle uzun yolculuk süreleri de yaşamazsınız. Üstelik SNCF trenlerinde yanınızda 4 yaş altı çocuk varsa %25 indirim de yapıyorlar. Aynı zamanda araba kiralayıp ana şehirler dışında küçük; ama birbirinden güzel Alsas köylerini de görebilir ve hayran kalabilirsiniz.

7. Sakin, Keyifli Seyahat: Kalabalık metropollerden, karmaşadan uzaklaşıp sakin, huzurlu ve keyifli bir seyahat planlayanlara çok uygun bir bölge. Bu bölgede kalabalık sizi yormaz, trafik germez. Üstelik çocuklu aileler için de oldukça uygun bir rotadır.

8. Sıcakkanlı Yerel Halk: Bu bölgede yaşayan Fransızlar genel kanının aksine oldukça sıcakkanlı, güler yüzlü ve yardımsever. Fransızca bilmediğiniz için size terslemez, bir şey sorsanız bildikleri kadar İngilizceleriyle yardımcı olmaya çalışırlar. Neredeyse sokakta yürürken bile keyifsiz insan yok gibidir (özellikle de bölgenin güneyine doğru).

Bu bölge hakkında daha detaylı yazılarımı okumak için aşağıdaki bağlantılara tıklayabilirsin.

Alsas’a gitme sebeplerimden en çok hangisini beğendin?

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed.You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir