Atina… Binlerce Yıllık Geçmişle Modern Şehir

Atina… binlerce yıllık geçmişin üzerine kurulu, kalabalık, gürültülü, çukurda kalan tam bir metropol. Tanrıça Athena’nın şehri… Dünyadaki ilk demokrasinin merkezi…

İstanbul’dan beter bir trafiğe sahip Atina’da ufacık Smart arabalar ve motosikletler en çok rastlanan araçlardan. Şehrin içinde troleybüsler de vızır vızır çalışıyor. Şehirde sürekli bir hareketlilik, insanlarda bir telaş, koşuşturmaca… Meydanlarda gazete kutuları var. İşe giderken herkes bir gazete alıyor eline (ücretsiz) ve hızla uzaklaşıyor.

Biz ise, yerel rehber eşliğinde Akropolis’e gidiyoruz. Atina’nın en çok ziyaret edilen turistlik mekanı. Akropolis, tepe üzerine kurulu şehir demek. Tepe noktadan tüm Atina’yı -bir beton yığını- izliyoruz. Akropolis’in çevresi yeşillik bir tek. Her yerde olduğu gibi orada da restorasyonlar tüm hızıyla sürüyordu.

Akropol'den Atina

Akropol’den Atina

atina2

Akropolis gezisi sonrası tekrar şehre iniyoruz. İlk olimpiyatların yapıldığı stad, şehrin trafiğinin ortasında kalan Zeus Tapınağı, Syntagma Meydanı, Omonia Meydanı ve mutlaka Parlamento Binası ve önünde Evzon Askerleri‘nin nöbet değişim töreni… Geleneksel kıyafetleri içinde (ponponlu ayakkabı, kışın lacivert, kısa elbise vb.) boylu poslu genç erkeklerin her saat başı ilginç hareketleriyle nöbet değişimi yapmaları… Askerler, insanlarla konuşmuyorlar; ama yanlarında fotoğraf çektirebilirsiniz. Sakın sol taraflarında durmayın. Ellerindeki tüfeklerinin kabzalarını öyle bir vuruyorlar ki yere!

Evzon Askerleri Nöbet Değişimi

Evzon Askerleri Nöbet Değişimi

Gittiğimizde şehir, 2004 olimpiyatlarına hazırlanıyordu. Her yerde inşaat ve yenileme-güzelleştirme çalışmaları vardı. Olimpiyatlarla ilgili hediyelikler aylar öncesinden vitrinlerdeki yerlerini almıştı.

Akşamları tarihi eserler çok güzel aydınlatılıyor. Özellikle Plaka’nın önünde (meyhaneler mekanı) Akropolis görünümü akşamları çok güzel.

Şehirden biraz uzakta Corinth (Korint) Kanalı ve Pire Limanı var. Milattan önce 600’lü yıllarda yapılması planlanan ve çalışmalara başlanılan kanal ancak milattan sonra 1893 yılında (yani yaklaşık 2495 yıl sonra) geçişlere açılmış. Yaklaşık 6,5 km. uzunluğunda ve 52 m. yüksekliğinde. Uluslararası deniz taşımacılığında önemli bir yere sahip çünkü Akdeniz’in batısı (İtalya, Adriyatik tarafı) ile doğusu (Ege Denizi ve Karadeniz’e doğru) arasındaki yolu oldukça kısaltıyor. Kanaldan bir gemi geçerken köprünün üzerinden çektim aşağıdaki fotoğrafı.

corinthPire Limanı ise yine uluslararası gemi taşımacılığında önemli bir liman. Ülkemizden kalkarak İtalya tarafına giden gemilerin durduğu noktalardan birisi. Deniz kenarında güzel balık restoranları olan çok sevimli, küçük bir liman.

Yazı ve fotoğraflar: Derya Çölaşan

Gezi Tarihi: Şubat 2004

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed.You can leave a response, or trackback from your own site.
2 Responses
  1. merakllı says:

    lütfen atina nın antik şehirleriyle ilgili bir bilgide verebilirmisiniz.Gerçekten çok lazım.MNS adrwsime cevap gönderebilirseniz çok sevinirim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir