Baden-Württemberg’e Niye Gidelim?

Almanya’nın güneybatısında, İsviçre ve Fransa sınırında yer alan Baden-Württemberg eyaleti, iki ay arayla iki defa gittiğim ve hala pek çok şehrini, güzelliğini keşfedemediğim -eksik kalan- bir bölge benim için. İşsizlik oranının düşük olduğu, Almanya’nın en zengin eyaletlerinden birisi. Yine olsa yine giderim dediğim bu eyaleti özel kılan neler ver, merak edersen cevabı burada bulabilirsin.

1. Ucuz Uçak Bileti: Yurt dışına giderken ucuz uçak biletlerini bularak yolculuğa başlamak her zaman iyidir. Bu bölge buna çok uygun; çünkü daha önceden de yazdığım gibi Basel-Mulhouse-Freiburg Havaalanı‘na ülkemizden uçan üç havayolu var ve özellikle EasyJet ile çok uygun bilet bulmak mümkün (***Önemli! Easyjet 12 Ocak 2014 itibarıyla İstanbul-Basel uçuşlarını kaldırdı). Aynı şekilde Stuttgart da uygun bilet bulunabilecek şehirlerden biri (Bunun için de Germanwings tercih edilebilir).

2. Yeşile, Ormana Doymak: Baden-Württemberg bölgesi, Almanya’nın meşhur Kara Orman‘ını içine alan ülkenin en yeşil eyaleti. Kuzey-güney hattı boyunca 160 km’lik bir alandan bahsediyorum. Bu bölge içinde birbirinden güzel şehirler, doğa güzellikleriyle muhteşem uyum içindeyken aynı zamanda doğa sporları meraklılarına da hitap ediyor. Temiz hava, bol oksijeni söylemeye gerek bile yok.

3. Karmaşadan-Kalabalıktan Uzaklık: Büyük şehir bile olsa, kırsal yerleşimin ön planda olmasından dolayı kalabalığı rahatsız etmeyen şehirleri, trafiksiz, huzurlu bir seyahat vaad ediyor. Karmaşaya değil, düzene, rahatlığa alışınca İstanbul’da yaşamak zorlaşacak!

4. Ekonomik Yolculuklar: Bölge içinde oldukça konforlu, güvenli şehirlerarası tren seferlerinin olması, ekonomik hatta ücretsiz yolculuk imkanları, şehir içlerinde ise tramvay, otobüs ve metroyla her yöne kolay ulaşım sağlanabilmesi hem şehir içinde hem tüm bölgede kolaylıkla gezme şansı veriyor.

Yağmurda Köprüden Neckar’a Bakış

5. Tarihi Üniversite Şehirleri: Bölge içinde kalan Heidelberg ve Tübingen‘de bulunan üniversiteler Almanya’nın en eski ve prestijli üniversiteleri. Üniversite binaları ve öğrencileriyle çok iyi harmanlanmış, doğal dokusunu koruyan bu şehirler aynı zamanda Almanya’nın en keyifli, en romantik şehirlerinden. Ayrıca teknik üniversite olarak Almanya’nın en iyileri arasında olan Karlsruhe de bu bölgede yer alıyor.

6. Mimari Yapı, Tarihi Güzellikler: Bölgenin geleneksel yapısı üçgen çatılı-ahşap destekli evlerini Tübingen, Esslingen gibi şehirlerde görmek mümkün. Ayrıca saraylar şehri denilen ve çok güzel sarayları olan Ludwigsburg unutulmamalı.

7. Stuttgart’ı Unutmayalım: Turistik bir şehir olarak görülmeyen Stuttgart bile, şehri çevreleyen üzüm bağları, Mercedes ve Porche müzeleri, saraylarıyla tanınan Ludwigsburg ve geleneksel evleriyle dikkat çeken Esslingen’e 10-15 dakikalık uzaklığıyla görülmeye değer.

8. Freiburg Mutlaka: Almanya’nın en güneşli şehri Freiburg im Breisgau, yılda aldığı 1800 saat güneş ile güneş enerjisi kullanımında örnek alınan bir şehir olmuş. Şehrin sadece bu yönü bile çok önemli ve görülmeye değer. Ayrıca birbirinden güzel rengarenk evleri, küçük kanalları, yemyeşil doğası, havasıyla da Kara Orman’ın keyfine varılabilecek en güzel şehirlerden biri. Şehrin merkezi dışında da keşfe açık çok güzel küçük köyler, küçük şehirler var.

Tüm bunlar dışında benim henüz görmediğim kaplıca şehri Baden-Baden ve göller bölgesi Konstanz (Bodensee) da dikkate değer güzellikte.

Hem kültürel zenginlik hem doğal güzellik arayanlara hitap eden çok güzel bir bölge olan Baden-Württemberg’te yer alan şehirlerle ilgili detaylı yazılarıma aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsin.

Ne dersiniz, Baden-Württemberg’e gidelim mi?

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed.You can leave a response, or trackback from your own site.
2 Responses
 1. Gülay Dalboy says:

  Merhaba,
  Biz Baden Württemberg Bölgesinde Welt Heimat adında yayınlanan bir yerel Gazete olarak bu internet Sitenizi çok faydalı ve iyi düşünülmüş bulduk. Gazetemizde kültürel faaliyetlere de oldukça yer veriyoruz. İnsanların yeni yerler keşfetmesi de bu alanda gerçekten çok önemli…
  Ayrıca insanların nasıl daha ekonomik seyahat edebileceklerine kadar ince düşünülmüş…
  Tebrikler….Saygılar
  Gülay Dalboy
  Welt Heimat

 2. DERYA says:

  gidelim bence….:))

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir