Baden-Württemberg’te Ekonomik Yolculuk

İki ay arayla Almanya’nın Baden-Württemberg bölgesine iki defa gittim. İlk seyahatimle ilgili yazılara buradan; ikincisi hakkındaki yazılara ise şuradan bakabilirsin. Bu seyahatlerde şehirler arası ulaşımı hep trenlerle yaptım. Trenlerin şehir yaşamı içinde çokça kullanılmasını seviyorum. Avrupa’nın pek çok gelişmiş ülkesinde olduğu gibi Almanya’da da trenle seyahat çok tercih ediliyor. Saatleri belli, ne kadar sürede gideceği belli, fiyatları belli, rotası belli… Üstelik 2.sınıf vagonları bile konforlu, temiz ve güvenli…

Bu seyahatlerim sırasında karşılaştığım ekonomik bilet türlerinden bahsetmek istiyorum.

2 kişilik Baden-Württemberg bileti

Baden-Württemberg Bileti: Bu bilet, adından da anlaşıldığı üzere eyaletin tamamında ve sabah 09:00’dan gece 03:00’e kadar geçerli (Tatillerde ve hafta sonu gece 24:00’e kadar). Bu süre içinde tüm toplu taşıma araçlarına sınırsız bilinebiliyor. Eyalet içindeki bir şehirden diğerine giderken bu bilet türünü tercih etmek ücret olarak daha uyguna gelebiliyor. Üstelik gittiğiniz şehir de eyalet içinde olduğunda oradaki tramvay-otobüste de kullanılabiliyor.

  • Baden-Württemberg-Ticket Single (21€) – Bir kişilik ücret
  • Baden-Württemberg-Ticket (21€ + 4€) Beş kişiye kadar her kişi için 4€ ekleniyor. Yani iki kişiyseniz 25€, üç kişiyseniz 29€, dört kişiyseniz 33€, beş kişiyseniz 37€ ödemeniz gerekiyor.
  • Baden-Württemberg-Gece Bileti (Bir kişi 17€. Beş kişiye kadar her kişi için +4€.) Akşam 18:00’den sabah 06:00’ya kadar geçerli.

Freiburg bölgesinde ise REGİO24 biletini kullandım. Bu biletin kullanım süresi, ilk kullandığınız andan itibaren 24 saat ve RVF toplu taşıma ağı içinde geçerli. Bu ağı, A-B-C olarak üç bölgeye ayırmışlar. Bu üç bölgeden biri içinde veya tüm ağ içinde bir gün boyunca sınırsız seyahat etmek mümkün. Bir gün boyunca defalarca bölgesel tren, otobüs, tramvay kullanılacaksa fiyatı oldukça uygun oluyor. Ben tüm ağda geçerli olan 11€’luk bileti alarak çok rahat gezmiştim. Eğer tek tek gideceğim yerlere göre bilet almış olsaydım 30 € daha fazla vermem gerekecekti.

Regio24 Bilet türleri ve ücretleri

Peki bu biletler nereden alınabilir? DB yani Deutsche Bahn tren istasyonlarında gişelerden alınabilir. Ya da bilet makinelerinden rahatlıkla alınabilir. Hatta makinelerden almak belki daha kolay, gişe memurları bilmiyor; ama tüm makineler Türkçe biliyor:))

Freiburg'ta Bilet Makineleri

Evet, bilet makinelerinde Türkçe dil seçeneği var. Yola çıkacağınız istasyonu, gideceğiniz yeri, kaç kişi olduğunuzu (yanınızda çocuk olup olmadığını) soruyor ve o rotadaki tren seferlerini gösteriyor. Buradan Baden-Württemberg biletini ya da Regio24 (Freiburg bölgesinde iseniz) seçebilir ya da bunları almadan normal bilet de alabilirsiniz. Makinenin verdiği bilette genelde trenin kalkış saati, peronu vs. yazmıyor (Bkz, ilk fotoğraf). Bunun için “Seyahat planını yazdır” butonuna basmak gerekiyor. Günlük bilet alırsanız o biletle hangi istasyondan, hangi trenin kalktığını, aktarma olup olmadığını ancak seyahat planını (Reiseplan) yazdırarak görebilirsiniz.

Ayrıca Baden-Württemberg eyaleti içinde kalan Kara Orman bölgesinde, merkez şehirler dışında bir otelde kalacaksanız size tüm toplu taşıma araçlarında sınırsız biniş hakkı veren KONUS kart da verilir. Bununla ilgili daha detaylı bilgi için buraya bakabilirsin.

Baden-Württemberg’te keyifli yolculuklar…

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed.You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir