Düşük Bütçeyle Barselona Tatilinin 8 Yolu

Barselona’ya gitmek istiyorsun; ama pahalı olduğunu düşünüyorsan kısıtlı bütçeyle nasıl gidebilirsin, neler yapabilirsin bir göz atmanda fayda var.

Gitmeden Önce:

  • Barselona’ya uçan havayollarını takip edip (İspanyol havayolu Spanair dahil -İspanya içi biletler daha uygun fiyatlı) uçak biletini önceden/kampanyalı dönemlerden satın almak (gerçi uzun vadeli planların her zaman riski vardır; ama yine de bilet ucuza gelir).
  • Güvenilir hostel sitelerini araştırarak (örneğin: hostelbooking.com) kalacak yer için şehre yakın, temiz, oda/kahvaltı sunan ve kullanıcı yorumlarını dikkate alarak bir tanesine karar vermek. İki kişiyseniz özel, banyolu oda tercih edebilirsin, otelden pek farkı kalmaz. Üç ve daha fazla kişiyseniz ve hepiniz aynı odada kalmayı tercih derseniz çok daha ucuza gelir. Genellikle kalınacak gece sayısına göre ücretin %10’unu rezervasyon sırasında kredi kartından çekiyorlar. Geri kalanı hostelden çıkış yaparken ödeniyor (Kredi kartı geçip geçmediğinden emin ol, Avrupa’da bizdeki gibi her yerde kredi kartı kabul edilmiyor). Hostelle ilgili bilgilere bakarken havaalanından ulaşımın kolay olmasına ve tren/metro seçenekleri olup olmadığına da bakmayı ihmal etme, gerekirse hostele e-posta atarak sor.
  • Kaç gün kalacaksın, şehirde en çok neler ilgini çekiyor, nereleri görmek istiyorsun, tüm bunları düşünerek internetten araştırma yapıp gideceğin yerlerle ilgili bilgiler içeren dokümanlarını hazırla. Bunun için güzel kitaplar da var; ama genellikle oldukça pahalı, internet ise bedava.

Şehirde:

  • Havaalanına iner inmez turist danışma bürosunu bularak (ya da kalacağın hostelden) ücretsiz şehir haritası (böyle bir şey), şehirde o dönemdeki etkinlikler vb. için broşürler topla. Havaalanı turist ofisle ilgili buradan bilgi alabilirsin.
  • Bir şehri keşfetmenin en iyi yolu yürümektir. Barselona’yı yürüyerek gezmek çok da keyifli. Buna rağmen Park Guell gibi şehir merkezine uzak yerlere gitmenin en ucuz ve hızlı yolu metroyu kullanmaktır. Şehre gider gitmez bir metro istasyonuna uğrayıp metro haritası edin (bunu gitmeden önce internetten de bulabilirsin, bunun gibi), hostel hangi istasyona yakın, nerelere yürüyerek gidebilirsin, nerelere metroyla gitmelisin önceden belirle.  T10 bileti alıp metro/otobüste 10 kere yolculuk yapabilirsin, üstelik birkaç kişi bir araya gelip T10 bilet alıp ücreti de biletleri de paylaşabilirsiniz. Tekil olarak 10 tane bilet almaktan çok daha uygun olur.
  • Yemek işine gelince, kahvaltıyı hostelde iyi bir şekilde yap ki güne enerjik başlayasın. Öğlenleri fast food restoranlarında yiyebilirsin. Ya da marketten bir şeyler alıp deniz kenarında ya da bir parkta/bankta yemek de eğlenceli olabilir. Büyük marketlerde çeşit çeşit sandöviçten, soslu makarnaya, tonlu/tavuklu salatalardan konservelere vb. soğuk yenilen pek çok yiyecek türü bulabilirsin. Tapas barlara da bakabilirsin. Günün menüsü (menu del dia) seçenekleri turistler için uygun fiyatlı İspanyol yemekleri içerir. Ayrıca Barselona’ya gidip de İspanyol pilavı paella yemeden dönmemelisin. Bunun için La Rambla gibi turistlik yerler yerine yerel halkın gittiği ara sokakları tercih edebilirsin.
  • Metroda/müzelerde geçen indirim kartlarını almak iyi bir seçenek olabileceği gibi tersi de olabilir. Dikkat etmen gereken kaç gün kalacaksın, kartın geçtiği müzelere gitmek istiyor musun, metroyu/otobüsü ne sıklıkla kullanacaksın, şehir-hostel arası mesafe gibi ayrıntıları gözden geçirerek senin için avantajlı olacaksa kart edinmende fayda var.
  • La Sagrada Familia, Barselona’da görülmeden dönülmemesi gereken bir şaheser olsa da içeri girmek için yüksek ücret ödemek yerine dört bir yanını dışarıdan görebilir ve fotoğraflayabilirsin. Zaten dışı içinden daha enteresan. Bunun gibi bazı eserleri dışarıdan görmeyi tercih edebilirsin (La Pedrara, Casa Mila, Casa Amatler gibi). Park Guell’i (müzeye girmeden) ücretsiz gezebilir ve Gaudi’nin eserlerine dokunabilirsin. Barselona Katedralini ücretsiz gezebilirsin. Verdiğin ücrete değer/ilgini çekecek bir şey olup olmadığından emin ol.

Not: Burada verilen bilgiler öneri niteliğindedir.

Barselona gezimi okumak için buraya tıkla.

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed.You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir