Beylerbeyi Sarayı’ndan İstanbul’a Bakmak

Boğaz Köprüsü’nden geçerken deniz kenarında mükemmel bir manzara veren Beylerbeyi Sarayı, boğazın incilerinden. Set bahçelerinde yer alan, kocaman havuzda köprüden geçerken görülebilen nilüferler açardı. Uzun süredir açtığını görmüyorum; ama sarayın haremlik bahçesindeki ufak havuzdaki görüntüler de çok güzel.

Beylerbeyi Sarayı Bahçesi

Beylerbeyi Sarayı Bahçesi

Beylerbeyi Sarayı Bahçesi

Beylerbeyi Sarayı Bahçesi 

Osmanlı Döneminde 1800’lü yıllardan beri Anadolu yakasının Beylerbeyi civarı köşkler vb. yapılarak yazlık mekan olarak kullanılmış. Sultan Abdülaziz tarafından (1863-1865) yaptırılan bugünkü saray, genellikle yaz aylarında ve yabancı devlet başkanlarının ağırlanmasında kullanılmış.

Boğazın en güzel yerlerinden birinde, inci gibi duran sarayı diğer Osmanlı saraylarından ayıran ise yamaçlara doğru setler biçiminde yükselen bahçeleri olmuş. Sadece köprüden geçerken görebildiğimiz bu set set bahçelere geçişe sanırım havuzdan dolayı tehlikeli olabileceğinden izin vermiyorlar (Not: Restorasyondaymış). Sarayın önündeki ağaçlar, çiçekler ve mini havuzla  -ki bazen içinde su olmuyor- yetinmek zorunda kalıyoruz. Set bahçelerine çıkamazsak da altında kalan tarihi bir tünel var. II. Mahmud döneminde yapılan bu taş tünelde günümüzde çeşitli sergiler vs. oluyor. Hatta saraya yakın zamanda tekrar gidişimin nedeni de bu tünelde yer alan bir resim sergisiydi. İlk gidişimde bu tüneli fark etmemiştim, belki de o zaman ziyarete açık değildi. Sarayın içini sadece rehberli olarak gezmek mümkün. Türkçe ve İngilizce anlatımlı rehberli tur yapılıyor.

Beylerbeyi Sarayı

Beylerbeyi Sarayı

Beylerbeyi Sarayı Bahçesi'nden İstanbul

Beylerbeyi Sarayı Bahçesi’nden İstanbul 

Aşağıdaki fotoğraflar ise, başka bir günde gün batımında…

beylerbeyi5

beylerbeyi6

Sarayın içinde, dev pencerelerden görünen İstanbul manzarasına ise ne demeli bilmem. İstanbul’dan Beylerbeyi’ne bakmak ne kadar güzelse, saraydan İstanbul’a bakmak da tanımsız güzellikte…

Başka  bir tarihteki Beylerbeyi gezisi için tık:)

Yazı ve fotoğraflar: Derya Çölaşan

Gezi Tarihi: 23 Mayıs 2009

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed.You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir