Boğaz’ın Küçük Güzeli

İstanbul Boğazı’nın Anadolu yakasında Rumeli Hisarı’nın tam karşısında 150 yılı aşkındır duran güzeli tanıyor musun? Hiç ziyaretine gittin mi? Bir gitsen, seni öyle bir ağırlar ki! Mükemmel manzarası, enfes bahçesi, ihtişamlı yapısıyla ondan hiç ayrılmak istemezsin. Kim mi bu güzel? Tabi ki Küçüksu Kasrı.

Anadolu Hisarı’nda, Göksu Nehri’nin yakınında geniş ve bakımlı bir bahçe içinde İstanbul Boğazı’na bakan bu kasır görür görmez insanı etkiliyor. Girişteki cephesine aldanma, denize bakan cephesi tam bir oyma taş şaheseri. Çifte mermer merdivenlerin etrafını ortancalar sarmış. Ön bahçedeki minik havuzu da nilüferler…

Sultan Abdülmecit (1839-1861), burada daha önce yapılmış olan ahşap köşkü yıktırarak bugün gördüğümüz kasrı yaptırmış. 1857 yılında yapımı biten kasır, bodrumla birlikte üç kattan oluşuyor. İkinci ve üçüncü katlarda orta mekana açılan dörder oda bulunuyor. İçeriyi gezmek için rehberli turlar yapılıyor.

Atatürk, İstanbul’da olduğu zamanlarda çalışma ve dinlenme amaçlı burada konaklamış. 1970’li yıllara kadar devlet yöneticileri de zaman zaman burayı kullanmışlar ve 1983 yılında bizlerin de görmesi için müze saray olarak ziyarete açılmış.

Bence bu güzeli görmek için bir cumartesi kendine zaman yarat, boğazın bu küçük; ama muhteşem güzeliyle tanış.

Eğer ondan ayrılabilirsen yan bahçede de güzel bir çeşme var, önünde de manzarası mükemmel; ama hizmeti zayıf bir işletme var. Ben temmuzda gitmiştim, şimdi açık mı bilmiyorum, içebilirsen bir de çay iç, boğaza karşı.

Çıkışta acıkırsan da yürüme mesafesindeki Göksu Nehri’ni görmeyi ihmal etme. Balığa ne dersin, şimdi tam zamanı?

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed.You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir