Cinque Terre: Riomaggiore

Cinque Terre… yani beş toprak parçası, “Beş Köy” anlamına gelen, İtalya’nın kuzeybatı sahilinde (Ligurian Riviera) birbirine çok yakın sıralanan beş köyün hepsine birden verilen isim. Cinque Terre’den Portovenere’ye kadar olan bölge, insan ve doğa arasında uyumlu etkileşimi yansıtan kültürel bir değer olarak UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer alıyor (1997). Bu beş köy, günümüzde öyle popüler olmuş ki, gerek İtalyan turistler gerek yabancı turistler için hem kültürel hem de deniz tatili amaçlı bir bölge olmuş.

Beş köy, kuzeyden güneye doğru Monterosso al Mare, Vernazza, Corniglia, Manarola ve Riomaggiore olarak sıralanıyor. Corniglia haricinde hepsinde de evler, denizden dağa doğru üst üste uzanıyor.

Ben daha da kuzeydeki Rapallo‘da kaldığım için, trenle en uzak olan köyden başlayarak (Riomaggiore) gezmeyi tercih ediyorum. Rapallo-Riomaggiore arası bölgesel trenle yaklaşık 50 dakika sürüyor ve ücreti 5,40 € (Trenin uğradığı duraklara göre yolculuk ücreti ve süre azalıp çoğalabiliyor).

Riomaggiore’de trenden inince herkesle birlikte mavi çatılı bir tünelin içinden geçerek ilerliyorum. Tünel çıkışında sol taraf şehir merkezine, sağ taraftaki üstü kapalı tünel gibi merdivenler ise sahile iniyor. Önce sahile doğru gidiyorum. Açık havaya çıktığım anda çok enterasan bir manzarayla karşılaşıyorum: Güneşten boyası solmuş; pencerelerden çarşaflar, havlular ve bilumum deniz kıyafetleri asılı bitişik nizam ve üst üste evler; önlerinde park etmiş(!) kayıklar, kayalıklar, deniz kıyafetleriyle etrafta gezinen insanlar, masmavi bir deniz ve yakıcı güneş… Merhaba Riomaggiore!

Riomaggiore

İlk bakışta bu karışıklık gözüme tuhaf gelse de anında alışıyorum. Buradaki ulaşımın hatta hayatın aracı, kayıklar. Evlerin önünde araba park edecek değildi ya! Kayalık bir arazide, denizden dağa doğru çıkan üst üste evler karşıdan bakınca rengarenk güzel görünüyor; ama o evlerde yaşaması zordur herhalde.

Deniz sporları burada çok revaçta sanırım. Balıkadam kıyafetleri giymiş pek çok kişi, bir kayığa binip denize açılıyorlar. Kayalıkların üzerinde havlusunu atan güneşleniyor. Güneşlenmek ve denize girmek için zorlu bir coğrafya. Çocuklu ailelere göre hiç değil. Maceraperestler içinse çok güzel, eğlenceli ve keyifli bence.

Diğer köylerden ya da Rapallo gibi şehirlerden buraya tekneyle de ulaşmak mümkün. Tekneler, denizin durumuna göre kayalıklara yanaşıyor; inenler, binenler, oldukça kalabalık. Köyleri tekneyle geçerken denizden görmek güzel olurdu herhalde; ama benim amacıma pek uymuyor. Elimde, tekne turlarıyla ilgili bir broşür var. Zaten beş köye de uğrayan bir tur yok; en fazla üçüne uğrayan “Super 5 Terre” adında bir tur var (Monterosso al Mare, Vernazza ve Riomaggiore). İlkinde denize girilmesi için 3 saat kalıyor, diğerlerinde birer saat. Rapallo’dan gidiş-dönüş ücreti 32 €. Denize girmeyeceğim için bana çok anlamlı gelmedi.

Bence köyler arasındaki en iyi, en ucuz ve en hızlı ulaşım aracı trenler. İstediğin köye git, istediğin kadar kal, sonra trene bin (çok sık kalkıyor), diğerine git, aralarında sadece bir durak var (2 dakika). Günlük 10€ bilet alırsan, hem istediğin kadar trene binebilirsin, hem de yürüyüş parkuruna girebilirsin. Ya da köyler arasında gitmek için hiç bilet alma, o kalabalıkta bir durak gideceksen kimsenin bilet sorduğu da yok zaten. Günlük bilet yerine mesafeye göre de bilet alınabiliyor. 5 km ya da 10 km biletleri var. 1,80-2 € fiyatları.

Köyler arasında trenle ulaşım çok rahat; ama doğa yürüyüşü yapmak isteyenler için milli parkın içinde de parkur oluşturulmuş. İnsanlar buralara köyler arasında hiking-trakking için de geliyormuş (Milli parka -Parco Nazionale delle Cinque Terre- giriş ücreti 5 €). Mesela, birbirine en yakın olan Riomaggiore’den Manarola’ya yürüyerek kolaylıkla gidilebiliyor (15-20 dakika). Bu yola Via del’amore (aşk yolu) deniyor. Güzel manzaralar eşliğinde denize tepeden bakılarak yapılan bu yolculuk en tercih edilen yürüyüş parkuru. Ben yürümedim; çünkü diğer köyleri de görmek istiyorum, acele etmeliyim.

Deniz tarafıyla vedalaşıp şehrin merkezinin olduğu, ana cadde Via Colombo‘ya gidiyorum. Barlar, kafeler, restoranlar, küçük market (Coop), dondurmacılar hepsi de burada. Bu caddeden kalkan küçük bir otobüs de Manarola’ya gidiyor.

Via Colombo - Riomaggiore

Via Colombo - Riomaggiore

Ben Manarola’ya gitmek için tren istasyonuna dönüyorum.

 

 

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed.You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir