Como Gölü Kıyısında, Como Şehri

Como Gölü Haritası

Como Gölü Haritası

İtalya’nın en kuzeyinde, İsviçre sınırına yakın, harita üzerinde bakıldığında ters Y şeklindedir Como Gölü (Lago di Como).

Bu ters “Y” şeklinin her yerinde irili ufaklı şehirler sıralanır yan yana. İşte gölle aynı adı taşıyan Como şehri de bunlardan biridir. Ters Y’nin sol bacağının en ucundadır o, gölün başladığı yerde…

Milan‘daki ikinci günümde, önce Santa Maria della Grazie Kilisesi’ne giderek Leonardo’nun “Son Akşam Yemeği” freskini görmüş, oradan da Como’ya gitmek için Cadorna F.S‘ye yürümüştüm.

Como-Milan Cadorna gidiş-dönüş biletim

Como-Milan Cadorna gidiş-dönüş biletim

Cadorna İstasyonu’na varınca ekranlardan bakıp Como’ya gidecek ilk trenin 15 dakika sonra olduğunu görünce hemen makineden biletimi alıp beklemeye başladım (Tek yön 4,45 €). Como’da dört tane tren istasyonu* olsa da, şehri gezmek için en uygunu Como Nord Lago. Milan’dan Como Nord Lago’ya gitmek için en uygun ve en sık tren kalkan istasyon ise Cadorna F.S oluyor.

Ben aşağıdaki fotoğrafı çekmeye çalışırken iki tane temizlik işçisi yanıma yaklaştı. Gülerek trenin kirli olduğunu, temizlendikten sonra çekmemi söylediler. Yani ben öyle söylediklerini anladım ki zaten yanımdan uzaklaşıp trenin camını silmeye başladılar. Cadorna’dan Como Nord Lago’ya yolculuk bölgesel trenle yaklaşık bir saat sürüyor.

Cadorna’dan Como Nord Lago treni

11:45’te Como Nord Lago’da trenden inince Giacomo Matteotti Meydanı’na yani Como Gölü’nün başladığı noktaya vardım. Meydandan karşıya geçip gölü soluma alıp yürümeye başladım (Via Lungo Lario Trieste). Göl, ince-uzun olduğundan (Y’nin sol bacağı) karşı kıyı rahatlıkla görünüyor. Bana göre çok da çarpıcı bir görüntü değil.

Como Gölü

Como Gölü

Sağ tarafta ise, göl manzaralı restoran-kafeler sıralanıyor… İlk başta “İstanbul” isimli Türk bir ailenin işlettiği restoran da var. Böylece, solumda göl, sağımda restoranlar yürürken Brunate’e çıkan finüküler hattını gördüm.

Ani bir kararla, hem şehre tepeden bakmak hem de Brunate’i de görmek için gidiş-dönüş biletini (5,10 €) alarak kalkmakta olan finükülere kendimi zor attım.

Brunate dönüşü, kaldığım yerden göl kenarında biraz daha yürüdükten sonra, tekrar Giacomo Matteotti Meydanı’na gittim. Bu defa sol tarafa doğru giderek, göl kıyısındaki şehrin gölden uzaktaki sokaklarında rastgele dolaşmaya başladım. Aslında göl kenarında, bu sefer gölü sağıma alarak da yürüyebilirdim. O yönde güzel villalar, Temple Volta, savaş anıtı vb. varmış elimdeki bilgiye göre; ama benim uzun uzun yürüyecek halim kalmadı. Dün Milan sokaklarında, kapalı ayakkabıyla aşırı sıcakta ve gün boyu yürümenin cefası olarak nur topu gibi “su toplaması” sorunum olmuştu. Bugünkü iki saatlik Brunate yürüyüşü sonunda ise yürüyemeyecek kadar canım acıyor. Moda şehri diye anılan Milan’da tek bir vitrine bakmayan ben, Como’da yandan yandan ayakkabı vitrinlerine bakmaya başladım. Kendime uygun, rahat bir sandalet bulsam hemen alacağım, yoksa daha fazla yürüyemeyeceğim; ama pek çok mağaza da öğle tatili nedeniyle kapalı. Bu arada çok da acıktım, susadım; ne yesem diye bakınırken yine birbirinden güzel dondurmacıları görünce aklım kalıyor. Üç top nefis İtalyan dondurmasını höpletince yemeği falan unutuyorum. Bu şekilde biraz daha yürüyorum.

Böylece şehrin en kalabalık meydanı Duomo‘ya varıyorum. Kilisenin tam karşısındaki evlerin altı, yan yana sıralı restoranlar… Sanırım hafta içi öğlen saati olması nedeniyle şehirde bir sakinlik var. Zaten o kadar sıcak ki, turistler dışında kimse sokakta değil. Dükkan sahipleri bile kaçıp gitmiş:) Bu nedenle en kalabalık ve hareketli bölge dediğim Duomo Meydanı bile sakin sayılır.

Katedral, 14.yy’da yapılmış, biraz Gotik biraz Rönesans. Yapımı uzun sürünce mimari yapı da değişiklik gösteriyor haliyle. Kapalı olduğu için içine girmedim; ama dışarıdan görüntüsü güzeldi.

Como Duomo

Como Duomo

Duomo Meydanı

Duomo Meydanı

Duomo Meydanı’nda biraz durup etrafa baktıktan sonra, ara sokaklarda yürüyerek şehrin surlarının olduğu bölgeye gelince nihayet bir vitrinde giyebileceğim bir sandalet görüyorum; mağazanın açılmasına 15 dakika olunca biraz etrafta oyalanıyorum. Nihayet, içi yumuşacık ve tamamen deri, rahat bir sandalet buluyorum, su toplayan yerler çok daha az acıyor (bunun için 39 € vermem gerekse de başka çarem yok!). Artık bana karada ölüm yok; ayağımdaki acıya rağmen bu kadar yürüdüysem bundan sonra ne yürürüm ben, heeyyt!

Tekrar tren istasyonundaki meydana dönmek hedefiyle acele etmeden Como sokaklarında bu sefer daha canlı bir yürüyüşe başlıyorum. İki-üç katlı evler ve dar sokaklar arasında rastgele yürüyorum. Geçtiğim bazı sokaklar çok hoştu ve hemen hemen bomboştu.

Ve böyle yürür dururken karşıma bir heykel çıkıyor: Alessendro Volta Meydanı’nda Volta Heykeli. Kendisi Comolu bilim adamı ve ilk bataryanın mucidi. Heykelin altında gördüğüm, bir tanesi daha bir-iki aylık olan (babanın kucağında) üç çocuğuyla gezmeye gelen bu çifti de takdir ediyorum.

Hatırlar mısınız, George Clooney’in bir reklamı vardı (Como Gölü kenarında George abimiz sabah koşusu yaparken kapısı açık bir araba görüp arabayı pek beğenip içine girip arabanın tadını çıkarırken o sırada arabanın sahibi abla geliyordu falan; ama asıl güzel olan arka plandaki Como Gölü’ydü bence) ben o reklamdan sonra arabayı değil, Como’yu çok merak etmiş, görmek istemiştim; ama herkesin pek beğendiği Como bana sıradan geldi. Como şehrinden gördüğüm göl de öyle…  Yani kötü diyemem; ama abartıldığı kadar güzel gelmedi. Gölün sağından değil, solundan yürüseydim acaba daha mı güzel gelirdi bu şehir bana? Como Gölü bile bu şehirden bakınca pek özel gelmemişti; ama aynı gün içinde çok da güzel olduğunu görecektim:)

Bu Youtube videosunun başlarında bahsettiğim reklam ve sonrasında Como Gölü turu var. Bu arada merak edenler için söyleyeyim, George Clooney’in Como’da bir villası olduğu haberleri doğru değil, evet villası var; ama Como şehrinde değil, Como Gölü kenarında Laglio şehrinde. Şu videoda bu villanın gölden çekilmiş görüntüleri var.

Como’nun pek çok sokağına ayak bastıktan sonra, göldeki tekne turlarına bakmak için göl kenarındaki iskeleye gittim. Asıl hedefim ise Bellagio şehrine gitmek…

*Como’daki Tren İstasyonları:

  • Como Nord Camerlata: Şehrin güneyinde, merkezi gezmek için en uzak durak.
  • Como Nord Borghi: Şehrin güneyinde, merkeze biraz uzak ve Nord Lago’dan bir önceki durak.
  • Como S. Giovanni: Şehrin batısında, diğerlerine nispeten daha yürünebilir bir mesafade.
  • Como Nord Lago: Como merkezi gezmek için en uygun istasyon (Milan’dan Cadorna’dan kalkan trenler için son durak).
You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed.You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir