Edirne Gezi Planı

Oğlumun doğumuyla birlikte, aktif iş hayatını bırakalı üç yılı geçti. Eşimin işi nedeniyle tatil yapamadığımız, bayram sonrası ben de yeniden işe başlayacağım için bayram tatili bize çok iyi geldi. Tatil kısa olduğu için yakın bir yerlere gidelim diye düşünürken, uzun zamandır gitmek istediğimiz Edirne, bizim için en iyi seçenek oldu. Güzel bir otel ayarlayalım, hem keyif yapalım hem de Edirne’yi kültürel olarak tanıyalım istedik.

Ramazan boyunca, zaten Kumburgaz’da annemlerde olduğumuzdan bizim için yol çok daha kısaydı; hemen TEM yoluna girip ortalama 110 km. ile 2 saatte Edirne’ye vardık. Arabayla ulaşım çok rahat, yollar düzgün ve trafik yok. Yol boyu ayçiçeği tarlaları arasından geçtik… Edirne’ye varınca önce otele yerleştik.

Edirne’de konaklama için, tarihi binalar (Rüstem Paşa Kervansarayı, Taş Odalar gibi) ya da modern oteller bulunuyor. Biz şehir merkezinin kalabalığından uzakta, modern bir otel olan Margi Otel‘i tercih ettik. Merkeze 3 km. uzakta olan, ulaşımı kolay ve hemen yanında açık alan alışveriş merkezi bulunan otelde çok rahat ettik.

Margi Hotel

Margi Hotel

Üç günlük şehir turumuzda gördüğümüz yerler:

  • Meriç Kıyısı ve Karaağaç
  • Selimiye Cami (Caminin 3D görüntüsü için buraya tıklayın).
  • Türk-İslam Eserleri Müzesi
  • Arkeoloji ve Etnografya Müzesi (Edirne Müzeleri resmi sitesi için buraya tıklayın).
  • Trakya Üniversitesi II. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi (Darüşşifa ve Tıp Medresesi)
  • Sarayiçi (Kırkpınar, Yeni Saray Kalıntıları, Balkan Savaşı Şehitliği ve IV. Mehmet Av Köşkü)
  • Kaleiçi ve Şehir (3 Şerefeli Cami, Eski Cami, Çarşılar, Rüstempaşa Kervansarayı, Saraçlar Caddesi)

Gezi Tarihi: 8-10 Ağustos 2013

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed.You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir