Fatih Karadeniz Pidecisi

Unkapanı’ndan Fatih’e giderken Bozdoğan Kemeri’ni geçince hemen sağda İtfaiye vardır. İşte Fatih Karadeniz Pidecisi, İtfaiye’nin sırasında, biraz ileride yer alıyor. Yıllardır adını, ününü bildiğim; ama bir türlü gidemediğimiz pideciye nihayet gidiyoruz.

Fatih Karadeniz Pidecisi

İçeriye girer girmez Deniz hemen çay istedi, pide gelene kadar 2 bardak paşa çayı içti, üçüncüyü istedi, pideye yer kalsın diye vermedik. Kıymalı-peynirli ve yuvarlak-peynirli pide söyledik. Tabi ki yumurtalı.

Pideleri beklerken

Pidelerin altı biraz sert, kıtır kıtır; hamuru ise tuzsuz. Çatal-bıçakla kibar kibar yenmez bu pide. En güzeli şöyle: Pidenin yanında gelen bir parça tereyağı, sıcak pidenin kenarlarına sürülür. Pidenin uç kısmına doğru bıçak yatay olarak bastırılır ve el yardımıyla pidenin ucu koparılır. Pidenin yumurtalı olması özellikle tavsiye edilir ki bu kopardığınız parçayı yumurtaya batırıp afiyetle yiyebilesiniz.

1957’den biri aynı yerde hizmette olan pideci, yakın zamanda yenilenmiş. Görünümü yenilense de kullandıkları ürünler hala geleneksel (yöresel ve organik). Halis Trabzon peyniri ve tereyağı kullanılıyor. Taş fırında, odun ateşinde pişiriliyor. Yenilenme sırasında menü de çeşitlenmiş. Yakın zamanda menüye, et yemeyenler için ıspanaklı da eklenmiş.

Oturduğumuz masadan ustaları pideleri yaparken izliyoruz.

Bu yazıyı hazırladığım gün, kurucusu Mehmet Yazıcı vefat etmiş. Bu özel lezzeti yıllardır bize sunan Mehmet Usta’nın mekanı cennet olsun.

Adres: Büyükkaraman cad. Zeyrek Mah. No:45-47 Fatih İstanbul

Telefon : 0 212 523 97 95 / 0 212 635 05 09

Twitter: @FatihKardnzPide

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed.You can leave a response, or trackback from your own site.
5 Responses
 1. mehmet says:

  çok güzel görünüyo karnım acıkta hahahahhahhhh şakaydı ama cok güzel görünüyo vallaaaaaaa

 2. mehmet says:

  yesssssssssssssssssssssssssssssssssssssssss çok dogru bende uğrucam

 3. Istanbul’da hiç tartışmasız en sevdiğim pideci. Kapalı pide delisi olduğum ve hamuru da çıtır çıtır yaptıkları için bayılıyorum onlara. eski halinin daha güzel olduğunu söylerler ama sadece yeni restore edilmiş halini görmüş biri olarak, çok da beğeniyorum. fotoğraflar çok güzel, verdiğiniz tarif de çok faydalı. ellerinize sağlık.

  bizim yeme içme ve gezi blogumuza da bekleriz.

  http://tuzvekarabiber.blogspot.com/

  • derya says:

   Aynen, ben de sadece son halini görenlerdenim. Adını hep duysam da daha önceden gidememiştim. Ben de bu halini beğendim. Teşekkürler, görüşmek üzere…

 4. mekanlar says:

  Sıradan değil, ortamıyla farklılık yaratan bir yer gibi görünüyor. Yolum düştüğünde uğramak istiyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir