Floransa: Büyülü Şehir

Toskana Bölgesi’nin başkenti olan Floransa, Rönesans’ın doğduğu şehirlerden olduğundan adı sanat ve kültürle anılan, Arno nehrinin ikiye böldüğü büyüleyici güzellikte tarihi bir şehir… Floransa’ya girince önce Michelangelo Meydanı‘na gidip şehre tepeden baktık. İlk kez bu meydanda gördüğümüz daha sonra da hemen hemen her yerde karşılaşacağımız çıplak David heykelini gördük. Bu meydandan şehre bakmak çok güzel; çünkü görülmesi gereken her yeri tepeden bir bakışta görmek mümkün. Arno Nehri, Ponte Vecchio (Eski Köprü), Duomo, St.Croce vb. Sonra karşıya geçip tüm bu eserlere yakından bakmaya gidiyoruz.

Michelangelo Meydanı

Michelangelo Meydanı

Michelangelo Meydanı'ndan Görünüş

Michelangelo Meydanı’ndan Arno Nehri’ne Bakış

Michelangelo Meydanı'ndan Görünüş

Michelangelo Meydanı’ndan Görünüş

floransa

Aşağıdaki fotoğrafta görülen Santa Croce Kilisesi. Erken Rönesans döneminde yapılan kilisede Michelangelo, Machiavelli, Galileo gibi 274 ünlü kişinin mezarları yer alıyormuş. Kilisenin geniş meydanından yürüyerek Duomo Meydanı’na varıyoruz.

croce

Santa Maria del Fiore (Duomo) Kilisesi, gösterişli cephesi ve kulesiyle her yerden görünüyor. Binanın üzerindeki detaylı işçiliği izleyerek bile saatler geçirilebilir. O kadar da büyük ki, tek bir fotoğraf karesine sığdırmak imkansız.

Duomo

Santa Maria del Fiore (Duomo) Kilisesi

Santa Maria del Fiore (Duomo) Kilisesi -detay-

Santa Maria del Fiore (Duomo) Kilisesi -detay-

Santa Maria del Fiore (Duomo) Kilisesi -detay-

Santa Maria del Fiore (Duomo) Kilisesi

Biz çıkmadık; ama kubbesinin tepesine çıkmak ve şehre o yükseklikten bakmak da mümkün. Hemen karşısında beyaz ve yeşil mermerleri, sekizgen yapısı ve meşhur kapılarıyla Vaftizhane yer alıyor.

vaftizhane

Signoria Meydanı (Piazza della Signoria) sanki bir açık hava müzesi. Mitlerden çeşitli olayları anlatan heykeller…

Piazza della Signoria

Piazza della Signoria

Piazza della Signoria

Piazza della Signoria

Piazza della Signoria

Piazza della Signoria

Eski Saray’ın (Palazzo Vecchio) hemen yanında, atın üzerinde Medicilerden (Floransa’yı bir kültür şehri yapan aile) Cosimo’nun bir heykeli…

Eski Saray (Palazzo Vecchio)

Eski Saray (Palazzo Vecchio)

cosimo

Ve tabi her yerde olduğu gibi Michelangelo’nun David heykeliyle meşhur Neptun (Poseidon) Çeşmesi

neptuncesme

Floransa sokaklarında dolaşırken müzik yapan gruplarla karşılaşmamak olanaksız gibi. Bu şehirde müzik olsun, görsel sanatlar olsun her yerde karşınıza çıkıveriyor.

floransa7

Floransa Sokakları

Floransa Sokakları

Arno Nehri üzerinde birçok köprü var. Bunların en ünlüsü Ponte Vecchio. 14. yüzyılda yapılan köprünün üzerinde kuyumcu dükkanları yer alıyor.

Ponte Vecchio

Ponte Vecchio

Uffizi Galerisi, pek çok meşhur İtalyan sanatçının eserlerinin sergilendiği dünyaca ünlü bir müze. Her zaman kuyrukların olduğu müzenin 12 Euro giriş ücreti var.

Floransa, tarihi binaları, sanat eserleri, meydanlarında resim yapan sokak ressamları, nehri, köprüleri ve kültür kokan havasıyla gerçekten büyüleyici bir şehir.

Yazı ve fotoğraflar: Derya Çölaşan

Gezi Tarihi: Ocak 2006

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed.You can leave a response, or trackback from your own site.
2 Responses
    • derya says:

      Merhaba Fatma Hanım, ne yazık ki yardımcı olamayacağım, Florensa’ya gideli 8 yıl oldu, bizim kaldığımız otel ne halde bilmiyorum. Booking.com gibi otel arama sitelerinden kriterlerinize göre bulabilirsiniz, kullanıcı yorumlarını da dikkate alarak seçim yapabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir