Freiburg Yeşili

Freiburg’da “Alstadt”ın yani şehir merkezinin her sokağına ayak basıp dolaştıktan sonra hemen arkadaki yeşilliğe yani doğuya doğru gidiyorum. Önceki yazıyı okumak için buraya tıklayabilirsin.

Şehirlerarası otobüslerin olduğu Karlsplatz’dan şehrin parkına giden dalgalı sevimli köprüden geçerek bir anda kendimi tam anlamıyla yeşilin içinde buluyorum. Burası “Stadtgarten” yani yerel halkın kendini ve çocuklarını sere serpe çimenlere, doğaya saldığı güzel park. Üç yaşlarda üçüz sarışınlar annelerin yanında çırılçıplak oynuyorlardı mesela…

Parkın içinde ördeklerin yüzdüğü iki yapay göl var. Ve göllerin arasında çok güzel çiçekler…

Birkaç mikro çekim denemesi yapıyorum. Arılar dayanamayıp dalmışlar bu güzel çiçeklere…

Parkın hemen girişinde Schlossberg‘e (Kale Dağı) çıkan bir finüküler hattı var (Schlossbergbahn). Mesafe çok kısa göründüğü ve yüksekten gitmediği için ben binmedim ve merdivenlerden yürüyerek tepeye çıktım. Bu sabah otelden çıktığımda ciddi soğuk vardı, öğlen 23-24 dereceleri bulmuştu; ama şimdi hem akşam olmak üzere hem de burası daha tepede olduğundan yine çok soğuk.

Schlossbergbahn

Finükülerin tepedeki durağının hemen yanında Freiburg manzarasına hakim güzel bir restoran var: Schlossberg Restourant Dattler. Bahçesi tıklım tıklımdı, oturacak boş bir masa bile yoktu.  Boş masa olmasa da fotoğraf çekmek serbest.

Taa arkada görünen dağlar Fransa… Çatılarında pencere-teras olan bu üçgen çatılı evler ve yemyeşil şehir ise Freiburg… Münster‘in yapımı 1330’da tamamlanan uzun kulesi her yerden olduğu gibi tabi ki buradan da görüntüye giriyor.

Restoranın bahçesinden çıktıktan sonra biraz daha tepede bir kule var (Schlossbergturm); pek çıkılabilir bir yer gibi görünmedi gözüme ya da üşendiğimden öyle sandım bilmiyorum. Yürüyüş yolunu takip ederek şehre paralel olarak aşağı doğru inmeyi tercih ettim. Sağ tarafımdaki Alstadt görüntüsü yer yer ağaçlardan dolayı kapanıyor. Üçgen çatılı evler, kilisenin kulesi derken ormanlık alandan çıkıp kendimi şehrin giriş kapılarından bir olan Schwabentor‘un önünde buluyorum.

Caddeden karşıya geçip şehre girmek yerine şu tabelayı takip ediyorum. Mağara girişi gibi bir yerden devam edince karşıma bir asansör çıkıyor; biniyorum. Asansörden çıkınca az önce yürüyerek indiğim tepenin bir yerine tekrar geri çıktığımı fark ettim. Burada güzel bir restoran ve bir bira bahçesi var. Restoran konum olarak çok güzel. Hem Alstadt’a, hem de arka tarafa şehrin başka bir yüzüne bakan masaları var. Yani, kuzeyindeki ormanlık alan (Schlossberg) hariç her yöne bakıyor. Restoranın etrafını dolanan -balkon gibi- küçük bir bahçesi ve büyük bir kapalı alanı var. Ve tamamen boş. Sanırım akşamları kalabalık oluyor.

Greiffenegg Schlössle

Greiffenegg Schlössle'den şehre bakış

Hemen yan tarafındaki bira bahçesi ise hem yerel halkın hem de turistlerin tercih ettiği bir yer. Çok geniş bir Freiburg manzarası sunan bira bahçesinde sadece fıçı bira ve patates kızartması var; basit masa ve sıraların olduğu mekanda rüzgar kuvvetli esiyor. Biraz üşüsem de burada biraz yürümeye mola veriyorum. Aşağıda görünen şehrin giriş kapılarından biri olan Schwabentor.

Bira bahçesinin Alstadt’a değil de, diğer yöne bakan tarafında yamaçlarda üzüm bağları var.

Ve bu üzüm bağları aşağıdaki evlere bakıyor.

Bu evlerin çatısındaki bazı görüntüler ise çok hoş. Tıklayıp fotoğrafı büyütebilirsin.

Mola sonrası tepeden tekrar şehre inip Alstadt içinde en beğendiğim sokaklardan geçerek otele dönüyorum. Böylece Freiburg gezim sona eriyor. “Sürdürülebilir şehircilik” anlayışını benimseyen ve bundan dolayı yenilenebilir enerji kaynakları kullanımına önem veren Freiburg’un bu yönünü anlatan yazımı buradan okuyabilirsin.

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed.You can leave a response, or trackback from your own site.
One Response
  1. DERYA says:

    Fotoğraflar kartpostal güzelliğinde..Zaten Almanya’nın yeşili ile üçgen çatılı evleri çizgi filmi andıran bir görüntü veriyor.Harika..emeğine sağlık…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir