Beeves Butcher&Steakhouse

Geçen yaz Şaşkınbakkal’da açıldığından beri önünden birkaç kez geçip merak ettiğim ve bir süredir de gazetelerde adını sıkça görmeye başladığım restorana nihayet pazar günü ailecek gittik. Hava o kadar güzel ve güneşli ki, çocuğunu alan kendini caddeye atmış -bizim gibi-. Deniz’in akşam uykusu nedeniyle bir süredir akşamları dışarı çıkmıyoruz. Öğlenleri de 14.00 gibi uyuduğu için caddede herkesin kahvaltı/brunch saatiyken bizim öğle yemeği saatimiz olan 13.00 civarı restorana girdik. Bir et restoranı için oldukça erken bir vakit olduğundan içerisi hemen hemen boştu diyebilirim. Bahsettiğim yer: Beeves Butcher&Steakhouse. Şaşkınbakkal’ın yeni gözdesi.

Restoranın açık bölümü tamamen camla kapatılmış; karlı ve çok soğuk geçen bir haftanın ardından güneşten gözümü kısarak oturmak güzeldi. Bu bölümde büyük ahşap masa ve sandalyelerle; iç kısımda çiçekli kumaştan sandalyeler ve daha küçük masalarla çok hoş bir dekorasyonu vardı.

Deniz oturmak yerine mekanı keşfe çıkıp dolaşmaya başlayınca kocamı masada ev yapımı ekmek ve atıştırmalıklarla bırakıp ben de peşinde gezmeye başlıyorum; ama bu durumdan rahatsız değilim. Böylece bir iki fotoğraf çekme fırsatı buluyorum. Ayrıca yanıma aldığım sevdiği bir kaç oyuncağı yemekler geldikten sonra oğluma gösterip onlarla oyalanırken ben rahatça yemek yemeği planlıyorum. Yemek gelene kadar dolaşabilir.

Giriş katında aynı zamanda bir de kasap bölümü bulunuyor. Restoranda sunulan etleri çiğ ya da pişmiş olarak buradan almak da mümkün. Ayrıca peynir vb. kahvaltılıklar da var.

Alt kattaki güzel görünüm üst katta biraz hayal kırıklığı yarattı bende. Uzun masalar, sandalyeleri ve perdeleriyle alt katın modern görüntüsünden çok farklıydı ve tabi saat itibarıyla da bomboştu.

Restoranın et konusundaki iddiası, özel yetiştirilmiş hayvanların etinin dry age denilen sistemle dinlendirilmiş olmasından geliyor. Özel bir dolapta %80 nem ve 0 derecede etler 28 gün bekletiliyor. Böylece etin içindeki mikroorganizma ve enzimler etteki zararlı dokular, sinirler ve kolesterol yapıcı etmenleri ortadan kaldırıyormuş. Sonrasında ise ustası tarafından kömür ateşinde etin cinsine göre az-orta-iyi gibi en uygun şekilde pişiriliyor.

Menüye bakınca flank steak adındaki özel ürünü denemeyi istedim; ama bu etin sadece az-orta pişirildiğini öğrenince bundan vazgeçtim. Gurmeler her ne kadar etin az pişmişinin, pembe görüntülü olanın en iyisi olduğunu söyleseler de ben bir türlü buna alışmadım, ille de iyi pişsin istiyorum. O yüzden tercihimiz iyi pişmiş olarak servis edilebilen Dallas steak ve orta-iyi olarak T-bone steak oldu. Sipariş verdikten sonra ekmeği yağa banıp bir iki lokma attıktan sonra tekrar Deniz’in peşinde gezmeye devam ediyorum.

Kısa bir süre sonra tabağımda bir et görünce masaya yaklaşıyorum. Beklerken lokum denilen etlerinden bir iki parça getirmişler. Hımm, gerçekten lokum; çok iyi pişmiş, etin suyu içinde ve çok lezzetli. Nihayet yemekler geliyor; etlerin görüntüsü mükemmel. Hemen Deniz’i masaya oturtup oyuncakları devreye sokuyorum, işe yaradı. Benim etim beklediğimden biraz daha az pişmişti, kemikli et yanlış bir seçimdi herhalde. Yine de çok güzeldi. Oldukça kalın ve kocaman bir parça et, yanında çok lezzetli patates kızartması ve sebze garnitürle fazlasıyla karın doyurucuydu.

Masanın üzerindeki şarap şişesi görünümündeki şişeler çok hoş; tuz ve karabiber değirmeni. Bunlardan bizim evde de olsun istiyorum. Ne yapsak acaba, çantaya da atamayız ki!

Yemekten sonra tatlı yemeği de düşünüyordum; ama o kadar şiştim ki ne tatlısı var soramadım bile. Sonrasında da caddede uzun uzun turladık tabi.

Kış ortasında, bu güzel ve güneşli havada, bu mükemmel et yemeği; çok keyifli oldu. Restoranın hamburgerleri de denenebilir, onun da iyi olacağını düşünüyorum.

Restoranın vale hizmeti var; özellikle hafta sonları tıklım tıklım caddede arabayı park etmenin sıkıntılı olmasından dolayı bu çok iyi. Ayrıca Beeves lezzetinin sırrını, pişirme teknikleri, et-şarap uyumu, et seçimi gibi ete dair ne varsa Beeves Şefi ile öğrenmek isteyenler için özel workshoplar da düzenleniyor. Workshoplarda şefle birlikte yapılan etler daha sonra yeniliyor. Hem öğreniyor hem de doyuyorsunuz. Bu konuda ayrıntılı bilgi için www.beevesteak.com adresine bakabilir ya da aşağıdaki telefon numarasından arayabilirsiniz.

Beeves Kasap&Steakhouse: Kazım Özalp Sk. No:60 Yalman Center B Blok Şaşkınbakkal

Tel: 0216 411 35 15

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed.You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir