İstanbul’da Mimar Sinan Eserlerinin Peşinde… Vol.3

ŞEHZADE CAMİ

“Çıraklık Eseri”nde Taklit Edilen Mimari: Süleymaniye Cami ve külliyesinden sonra, yapılış zamanı olarak (1543-1548) daha önce olan ve Sinan’ın “çıraklık eserim” olarak nitelediği Şehzade Cami ve Külliyesi’ne gidiyoruz (Şehzade Mehmet ya da Şehzadebaşı olarak da biliniyor). Her ne kadar büyük usta çıraklık eserim dese de Osmanlı mimarisinde önemli bir yeri olan; sonradan Sultanahmet ve Yeni Cami gibi 17. yy. camilerinde de kullanılan bir plana sahiptir.

Süleymaniye külliyesiyle birbirlerine çok yakınlar, arabayla beş dakika var yok aralarında. İstanbul Büyükşehir Belediye’sinin tam karşısında. Camiye vardığımızda öğle ezanı okunmaya başladı. Cemaat camiye doğru ilerlerken ben de biraz çevrede gezindim, fotoğraf çektim. Şehzade Cami, Süleyman’ın Hürrem Sultan’dan olan oğlu Mehmet’in erken yaşta çiçek hastalığından ölmesi üzerine yaptırılmış.

Caminin sağ ve solunda incelikli işçiliğiyle ikişer şerefeli iki minare bulunuyor. Kare planlı yapılan cami, 19 m. çapındaki kubbe ve onu tamamlayan dört yarım kubbeden oluşuyor. Kubbelerdeki kalemişi süslemeler dikkat çekici.

Külliye, caminin dışında imaret (aşevi), tabhane (misafirhane), hazire (mezarlık), medreseler ve mekteplerden oluşuyor. Tabhane, günümüzde Vefa Lisesi tarafından, medrese de kız yurdu olarak kullanılıyor.

İç avlunun ortasında şadırvan ve kenarlarda mermer revaklar var.

Hazire bölümünde külliyeye adı verilen Şehzade Mehmet’ten başka, Rüstem Paşa, Şehzade Cihangir, Şehzade Mahmut, Hatice ve Fatma Sultanlar, Pargalı İbrahim Paşa türbeleri de var.

Böylece yapılış sırasına göre sondan başlayarak Eminönü’nde Rüstem Paşa Cami (1561), sonra Süleymaniye Cami (1550-57) ve Şehzade Camilerini (1543-48)  aynı gün içinde görerek büyük usta Sinan’a saygı gezisini şimdilik bitiriyoruz. Tabi bundan sonraki hedef, Edirne’deki Sinan’ın 80’li yaşlarındayken yaptığı “başyapıtım”, “ustalık eserim” dediği ve geçen yaz UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne de alınan Selimiye Cami… Ne zaman? Umarım Nisan-Mayıs içinde…

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed.You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir