İstanbul’un 100 Rotası

Son zamanlarda birkaç yerde gördüğüm bir kitap dikkatimi çekiyordu. Nihayet internetten sipariş verdim, bugün geldi. Tanıştırayım:


İstanbul Turisti bölümünde dediğim gibi yıllardır bu şehirde yaşasak da bazen sürekli geçtiğimiz yerlerdeki bazı değerleri bile göremeyebiliyoruz veya hep sonraya erteliyoruz. Bu nedenle ben de bir süredir İstanbul gezilerimi bir turist gibi yapmaya başladım. Bu kitap da bu sebepten ilgimi çekti.

Kitap; bir günlük rotayla ve tabi ki Sultanahmet Meydanı ile başlıyor. Ardından boğazı kapsayan üç günlük rota, haftalık rotalar, Haliç rotaları, adalar, uzak İstanbul, yedi tepe rotası (Sarayburnu-Sultanahmet, Nuruosmaniye, Beyazıt, Fatih, Sultanselim, Edirnekapı, Davutpaşa) olarak ayrılan gezi güzergahlarını içeriyor. Ayrıca kültür-sanat rotaları, geleneksel çarşılar rotaları, çağdaş alışveriş ve yaşam merkezi rotaları ve yiyecek-içecek rotaları da yer alıyor.

Rotalarda görülebilecek yerlerden kısaca bahsedilmiş. Rotayı izleyin; ama kendiniz keşfedin tadında yazılmış. Zaten yazarın bu durumla ilgili bir sözü de girişte yer alıyor.

“Bu kitap rehber kitap değildir. Sadece belli bir zaman yapısı içinde, kentin nerelerinin, nasıl gezileceğine dair bir tekliftir. Görülecek yerler üzerine özet bilgilerin verildiği ve değişik fotoğrafçıların çalışmalarıyla zenginleştirilmiş, derli toplu bir çalışmadır.”

Bu teklifi kabul edip beğendiğiniz bir rotayı -İstanbul’da yaşasanız da bir turist gibi- gezmeye var mısınız?

Mesela, benim aklımda bir süredir Haliç rotası var. Havalar güzel gidiyorken -oğlum iyileşir iyileşmez- bir Haliç turu yapsak!

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed.You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir