İSVİÇRE YAZILARI

Kişi başına düşen milli geliri en yüksek ülkelerden biri olan, bankaları, saatleri, çikolataları, peynirleri ve modernliği ile meşhur bir ülke olan İsviçre’ye gitmek üzere uçak bileti (Basel) aldık. İnternetten yaptığım araştırmalara göre, görmeye planladığımız şehirler Basel’den 1-2 saat tren mesafesinde olunca Basel’de kalmaya ve diğer şehirlere günübirlik gitmeye karar verdik. Gitmek istediğimiz şehirleri listeleyip nasıl gideceğimize ve oralarda nereleri göreceğimizi önceden belirledik ve günlük olarak gezi planımızı çizdik. Buna göre, ilk gün sabah erken saatlerde Basel’e varınca 5 gün boyunca kalacağımız ama ilk gün dışında sadece akşamları görebileceğimiz Basel’i gezecektik. Çok şehre gitmek istediğimizden tekil olarak almaya kalksak daha pahalıya gelecek olduğundan ikinci günden geçerli olacak şekilde 4 günlük tren bileti almaya da karar verdik. İsviçre’de toplu ulaşım çok düzenli, her şeyi önceden planlamak mümkün. Tren biletleri için farklı alternatifler var; ama biz “Swiss Pass“ı seçtik. 4 gün boyunca tüm ülkede tren, otobüs, tramvay, vapur gibi toplu ulaşım araçlarına “Swiss Pass” ile binebilecek ve üstelik 400 kadar müzeye de ücretsiz girebilecektik. Ayrıca özel güzergahları olan “Scenic Route” trenlerine binmek de dahil olunca kişi başı 221 CHF’ye “Swiss Pass” aldık. Bir daha da hiç bilet problemi yaşamadan tüm araçlara kendimizi atabildik.

Bazı bölgelere (güney gibi) hiç gidemediğimiz; ama çok keyifli geçen 5 günün ardından işte bizim gördüğümüz ve yaşadığımız İsviçre!

Derya Çölaşan

 

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed.You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir