İTALYA YAZILARI

2006 yılında eşimle bir bayram tatilinde Jolly Tur’la gittiğimiz İtalya gezisi.

Merhaba, İtalya’ya gidecek olan ve bu sayfaları ziyaret eden bir okuyucum bana bazı sorular sormuş. Ben de kendisine bildiklerim ölçüsünde yardımcı olmaya çalıştım. Sonra bunları da siteye ekleyeyim dedim. Böylece bu bölüm ortaya çıktı.

İşte Sorular:

– Floransa-Pisa Kulesi arası yaklaşık 90 km diye okudum. Oraya ulaşım nasıl? Metro-otobüs gibi araçlarla mümkün mü?

– Roma’dan trenle Napoli’ye, sonra da aktarma ile Pompei’ye gittiğinizi söylemişsiniz. Trenle kaç saat sürdü Napoli’ye gitmek? Treni rahatlıkla bulabilir miyiz acaba? Oradan Pompei’ye nasıl gittiniz? Biz sabah Roma’dan çıkıp oraları gezip sonra tekrar Roma’ya geri dönmek zorundayız, otelimiz Roma’da.

– Capri neresi?

– Roma’da canlı müzikli akşam yemeği tavsiye edebileceğiniz bir yer var mı? İtalyan tavernaları varmış sanırım.

İtalya gidecek olanlara gitmiş olandan tavsiyeler:

Floransa-Roma-Venedik bir haftalık turları ülkemizden yapılan en popüler turlar arasında. Bu turlarda ufak tefek farklılıklar olsa da genellikle tüm tur şirketleri yarım günlük şehir turlarını ücretsiz olarak yaparlar. Onun dışında Siena, Pisa, Verona, Napoli, Pompei gibi yerler de ekstra tur olarak düzenlenir. İtalya’ya kadar gitmişken bu şehirleri de görmek ister insan ama hepsini görmek ortalama kişi başı 175 Euro tutar. Verilen ekstra para hariç bir de tura bağımlı olma, belirlenen saatlerde hareket etme zorluğu, gruba uyma, siz müze gezmek isterken alışveriş yapmak isteyenler vs. gibi faktörler de işin içine girince bağımsız hareket etmek bize hep daha güzel gelir. Dileğimiz yerde yemek yemek, dilediğimiz yerde dilediğimiz kadar vakit geçirmek çoğu zaman daha cazip gelir bize.

Gidilen ülkenin dilini olmasa da en azından İngilizce bilmek bu konuda her zaman avantajdır. Ben bu konuda genellikle eşime güvenirim. Zor da kalmadıkça İngilizce konuşma işini hep eşime bırakırım. Ama İtalya özellikle de bu yüzden benim için çok özeldi. Bir süredir İtalyanca öğrenmeye çalışıyorum. İşte şimdi bunu deneme zamanı gelmişti. Acaba onları anlayacak mıyım veya derdimi anlatabilecek miyim? Eşime sen hiç İngilizce konuşma, her şeyi ben halletmeye çalışacağım demiştim. Çoğunlukla da böyle oldu. Yazıları, konuşulanları anlamak bana çok iyi geldi. Adres sorarken, alışveriş yaparken hep ben konuştum ve o çok sevindim buna. İlk defa birisiyle konuştuktan sonra ben değil de eşim “Ne dedi?” diye sorunca bu da çok keyifli geldi. Biraz da bu yüzden olsa gerek ben İtalya’yı çok sevdim.

Soruların cevaplarına gelince:

Floransa’da turlar genelde iki gece kalıyorlar. Genellikle de Floransa’ya 1-1,5 saat kadar uzaklıkta bulunan Montecatini bölgesinde. O bölgeyi bilmiyorum çünkü bizim otelimiz tren istasyonuna çok yakında, şehir merkezindeydi şansımıza. Floransa şehir turunda, şehirde görülmesi gereken yerleri muhtemelen turunuzun sağladığı ücretsiz şehir turunda göreceksiniz. Duomo Meydanı ve Signoria Meydanı bir de şehri tepeden gören Michalengelo Meydanı’nı (ayrıca Uffizi Sanat Galerisi ve Eski Köprü) yerel rehber eşliğinde gezdikten sonra, ekstra olarak Siena ve Pisa gezileri olur. Floransa’dan her ikisine de gitmek 1-1,5 saat kadar sürüyor ve istasyondan tren olduğu gibi istasyona çok yakın otobüs terminalinden de otobüs kalkıyor. Kişi başı fiyat 8 Euro civarı idi. İstasyonun yeri de Duomo Meydanı’na yakın. Gider gitmez turist informasyon bürosu bularak onlardan ücretsiz harita alıp, nasıl gidebileceğinizi de sorabilirsiniz. Gişelerde görevli herkes İngilizce biliyor.

Roma’da ise Roma Termini İstasyonu içinde, Napoli-Pompei için tren bileti alabileceğiniz gibi tur programınıza bakarak Roma’daki boş gününüzün tarihini belirleyip internet üzerinden bile bilet alabilirsiniz. Bu adresten tarih girip bilet fiyatlarını öğrenebilirsiniz. http://www.fsitaliane.it/homepage.html Termini şansımıza bizim otelin dibindeydi nerdeyse. Napoli’ye 2 saatte giden de var, 3,5 saatte giden de. Trenlerde aynı yönde farklı fiyatlarla karşılaşacaksınız. Bunun sebebi, tren ne kadar çok istasyonda durursa, fiyatı o kadar ucuzluyor. Az duran, çabuk gidiyor fiyatı daha yüksek. Biz orta halli bir tren seçmiştik. 2. Sınıf seçebilirsiniz, daha ucuz ve gayet güzel. Bizdeki trenler gibi değil, oldukça güzel trenleri. 3 saatlik bir yolculukla -Pompei’ye kadar- 20-25 Euro’ya yer alabilirsiniz, sanırım gidiş-dönüş olunca daha uygun da oluyordu. Gişedeki görevliye sorarsınız, -kaç kişiyseniz- en uygun fiyatlı ve az süren tren hangisi diye. Gruplara indirim de yapılıyor trenlerde. Yol, Napoli’ye kadar 2 saat sürdü. (Rehber yolun 4 saat süreceğini söylemişti otobüsle ve Napoli’de alışveriş yapabileceklerini, bizi pek ilgilendirmeyen bir şey) Sonrasında diğer trene binmemiz gerekiyordu, bileti öyle almıştık ama yetişemeyince istasyondaki temizlik görevlisi bizi birkaç kat aşağıya inerek Napoli-Sorrento tramvayına bindirdi uygun bir bahşiş karşılığında. Tramvay uzun sürüyor, 45 dakika kadar. Pompei Scavi durağında iniliyor.

Biz kendimiz giderek, Pompei’de kısıtlı bir zamanda değil, 3-4 saat gezdik. Turla böyle bir şansınız yok. Bunun dışında eğer 3-4 kişi iseniz araba kiralayarak da gidebilirsiniz. Bizim gruptan bunu yapan ve kişi başı 10 euroya getirenler vardı. Bu arada Pompei’ye girmek kişi başı 11 Euro, onu da hesaba katın. Alanı gezerken bir harita edinin, gişeden bulabilirsiniz. Özellikle 56 numaralı alanı gezin, taşlaşmış insanları göreceksiniz. Bir de saatlerce gezmekten yorulduğumuz için biz gidememiştik ama alanın kuzeybatısında kalan Mucizeler Evine (Villa dei Misteri) gidin. Orası çok güzelmiş, freskler duruyormuş duvarlarda. Ayrıca http://www.pompeiisites.org gibi adreslerden bilgi alabilirsiniz. (Sitede PDF formatında bir harita da var)

Pompei’de çok oyalandığımız ve alışveriş yapma gibi bir derdimiz olmadığı için Napoli’de fazla gezmedik. Ama sitede bahsettiğim gibi diğer şehirlere göre daha ucuz bir yer. Aslında orada bir müze var ve Pompei’den çıkanları sergiliyorlar ama gidemedik.

Roma’da iki ayrı güzergahı olan (Linea A ve Linea B) hemen hemen tüm şehri kapsayan metro var. Mesai saatleri içinde gişelerden bilet alabileceğiniz gibi, para atarak makinelerden de bilet alabilirsiniz. Kaldığınız otelin yerine göre, gideceğiniz yönü haritadan kontrol edersiniz. Yarım günlük şehir turunda turda belirtilen yerleri görmenize imkan yok. İtalya’da yerel rehber bulundurma zorunluluğu var. Bizim Türk rehber, İtalyan’a şuraları görmek istiyoruz, 12’ye kadar vaktimiz var deyince rehber çok gülmüştü. Bu istediğiniz tur 5 gün sürer diyerek.

Daha önce okumadıysanız Dan Brown’un “Melekler ve Şeytanlar” kitabını okumanızı tavsiye ederim gitmeden önce. Hem çok ilginç bir konusu var hem de olaylar Roma’da geçiyor. Ve romanda bahsedilen yerleri görmesi çok keyifli oluyor.

Capri, Napoli’den gidilebilen ama bu mevsimde pek gidilmeyen ama yazları pek rağbet gören bir ada.

Venedik’te oteliniz çok büyük ihtimalle Mestre denilen kara bölgesinde olacaktır. Oradan 1 Euro kadar olan biletle Venedik’e trenle 5-6 dakikada gidebilirsiniz. Venedik şehir turu sonrası çevredeki Bruno-Mruno adalarına ekstra tur yaparlar, biz gitmedik ama çok güzelmiş. Yine kendiniz de gidebilirsiniz deniz araçları her yerde var. “Vapuretto”lar var. Aslında bir günlük Vapuretto sınırsız indi bindi ile 10 Euro idi. Bizden bu parayı aldılar ama biletlerimizi vermediler, biz başka yere gidemedik bu nedenle. Şehirde gezdik.

İtalya’da Euro geçtiğinden genel olarak bize göre pahalı bir ülke. Bir küçük şişe suya 2,5 Euro verdiğimiz oldu. Marketleri tercih etmek lazım. Yemek olarak daha çok pizza falan yedik. Pek çok pizzacı var. Özellikle ufak dükkanlarda dilim halde satıyorlar 1-2 Euro’ya, onları pek tercih etmeyin. Önceden piştiği için pek lezzetli değiller. Bir pizzacıda oturup, kendiniz pizza isteyin, o an pişirsinler o zaman çok lezzetli. İnce hamur ve bol malzemeli yapıyorlar. Domuz eti yemeyi tercih etmiyorsanız biraz seçici olmanız gerekiyor. Salamlı, jambonlu seçenekler yerine sadece vejetaryen ve dört peynirli (quattro formaggi) yenilebilir, biz öyle yaptık, çok güzeldi.

Gezi öncesi henüz belli değilse eğer, tur şirketinden kalacağınız otellerin isimlerini ve yerlerini öğrenin. Genelde turdan 1-2 gün önce duyururlar. İnternetten bu otelleri bularak yeri ve çevredeki görülmesi gereken yerlere uzaklıklarını belirleyin. Böylece tura bağlı kalmadan, bağımsız hareket etme özgürlüğünüz olur. Kalacağınız yeri ve gideceğiniz yerleri önceden planlarsanız gönlünüzce gezebilirsiniz.

Yarım günlük panoramik şehir turları sırasında, etrafa iyi bakarak, yolları tanıyarak (otobüsle geçerken bile olsa) kendi serbest zamanlarınızda daha rahat gezersiniz.

Size son tavsiyem, turist informasyon merkezlerine her şehirde mutlaka gidip, ücretsiz harita, broşür vs. almanız. Çok işinize yarayacak.

İtalya çok güzel bir ülke. Bir hafta bu kadar yeri gezmek için az geliyor. Zamanı çok verimli kullanmak gerekiyor. Umarım bu bilgiler işinize yarar ve güzel bir gezi olur. Size iyi yolculuklar, keyifli geziler…

Yazı: Derya Çölaşan
Gezi Tarihi: Ocak 2006

Category: İTALYA  Tags:
You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed.You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir