Kara Orman’da Ücretsiz Ulaşım

Kara Orman, (İngilizcesi Black Forest, Almancası Schwarzwald) Almanya’nın güneybatısında Baden-Württemberg eyaletinde yer alan kuzey-güney boyunca uzanan ormanlık alana verilen isim. Öyle ki 160 km uzunluğunda ve 40-60 km genişliğinde olan çok büyük bir alan. Kara Orman batıda Fransa sınırı, güneyde ise İsviçre sınırında yer alıyor. Bu orman içinde kalan pek çok küçüklü büyüklü köyler, kasabalar ve şehirler de var. Doğal güzelliği ve içinde barındırdığı yerleşim yerleriyle orman bölgesinde pek çok turistik alan var, üstelik karayolları ve trenle de ulaşım mümkün. Freiburg gezim boyunca, ucundan kıyısından girdiğim bu ormanda ücretsiz seyahat etmek de mümkün. Nasıl mı?

Gezi planlarımı yaparken öğrendiğim çok güzel bir uygulama sayesinde. Kara Orman bölgesindeki birçok küçük şehir, turizme katkı olsun diye bir araya gelip “Misafir Kart” uygulamasını başlatmışlar. Buna göre, Kara Orman bölgesinde bir otelde en az iki gece konaklayanlara üzerinde KONUS sembolü olan “Misafir Kart” veriliyor (KONUS-Gästekarte). Bu kartla hem KONUS bölgesindeki bölgesel tren ve otobüslerde ücretsiz seyahat edilebiliyor hem de 8oo civarında aktivite için indirim sağlanabiliyor.

Daha çok turist çekmek için özellikle küçük şehirlerin dahil olduğu bir sistem bu (toplam 130 köy ve şehir). Mesela Freiburg‘a turistik bir gezi yapacaksınız diyelim. (Freiburg büyük şehir olduğundan KONUS Kart oradaki otellerde verilmiyor) Freiburg merkezde kalmak yerine trenle 15 dakika uzaklıkta mesela Kirchzarten‘de en az iki gece kalırsanız, otelden ücretsiz seyahat hakkıyla birlikte Misafir Kart da alabilirsiniz. Böylece Kara Orman bölgesi içinde kalan her yere giderken bölgesel tren ve otobüslere ücretsiz binebilirsiniz. Bu çok güzel; çünkü eğer civardaki farklı şehirlere gitmeyi de düşünüyorsanız ulaşıma harcanan para çok yüksek olabiliyor.

Dikkat:

 • KONUS bölgesel trenlerde 2.sınıf vagonda (adı 2. sınıf ama kendisi 1.sınıf bence) ve KONUS bölgesi içinde geçerli. Şehirlerarası hızlı trenlerde IC, EC, ICE ve dağ trenlerinde geçerli değil).
 • Oteldeki check-in ve check-out arasında geçerlidir (Otele girince başlar, otelden ayrılma yolculuğunda da geçerlidir).

Buradan KONUS Flyer pdf dosyasını indirip geçerli olduğu şehirlere (haritaya) ve kullanım şartlarına bakabilirsiniz. Metinler İngilizce.

Ücretsiz ulaşım sağlayan KONUS kart dışında, satın alınabilecek ve Kara Orman bölgesinde 100’den fazla aktivitede indirimler yapan SchwarzwaldCard (Black Forest Card) uygulaması da var. Kara Orman bölgesinde tatil yapacaklar için oldukça güzel bir uygulama. Üç günlük geçerlilik süresi boyunca ilan edilen ve aşağıdaki başlıklarda 100’den fazla aktivitede ücretsiz giriş ya da özel indirimler sağlayan bir kart.

 • Oyun-eğlence
 • Sağlık
 • Doğa aktiviteleri
 • Yeme-içme
 • Spor
 • Kültür
Kara Orman içinde geçerli olan bu kartla gidilebilecek/yapılabilecek aktiviteleri görmek için buradaki pdf dosyasını indirip inceleyebilirsiniz.
 • SchwarzwaldCard 3 yaş altı için ücretsiz.
 • 4–11 yaş çocuklar için 21 €
 • 12 yaş üstü için 32 €.
Avrupa’nın özellikle çocuklar için en sevilen alanlarından biri olan Europa-Park’a gitmek istiyorsanız ek ücret verilmesi gerekiyor.
 • Europa-Park girişini de içeren SchwarzwaldCard 3 yaş altı için ücretsiz.
 • 4–11 yaş çocuklar için 49,50 €
 • 12 yaş üstü için 59 €.

Kara Orman’da keyifli geziler ve iyi eğlenceler…

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed.You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir