Erzincan’ın Kemaliye (Eğin) İlçesi

Dağların arasında vadide kurulu bir ilçe Eğin… Erzincan’a bağlı. Atatürk’e ithafen ismi Kemaliye olmuş sonradan. Keban baraj gölünün suları geçiyor içinden. Karşı taraf sarp dağlar… Vadinin bir kıyısından karşı dağlara bakıp akşamları dağ keçilerinin dik kayalıklarda zıp zıp gezmesini, su kenarına inmesini izleyebiliyorsunuz. 


Dağların arasında kaldığından ulaşımı hep zor olmuş. Kemaliye halkının 130 senelik rüyaları, dağların içinden yol geçip civar köylere ulaşabilme umutları nihayet gerçek olmuş. 8 km. uzunluğunda bir yol açmışlar dağların içinden, tüm Kemaliye halkının çabalarıyla. Taşyol diyorlar oraya ve o Taşyol’dan dağların içinden geçerek Sivas-Divriği’ne ulaşılıyor kısa yoldan. Geçilen yollarda pencereler de açmışlar, dinamitlerle, ışık gelsin diye… Ve o pencerelerden 400-500 m. yüksekliğindeki kanyonları izleyebiliyorsunuz.

 

Kemaliye’ye bağlı çok güzel köyler var, bir tanesi çok ilginç (Ocak Köyü). Kültür merkezi var, etnografya müzesi var. Sürekli etkinlikler düzenliyorlar. Alevi, Sünni ne olursa olsun gül gibi geçiniyorlar. Bir de Apçağa Köyü var. Tipik Kemaliye evleri olan. Yani birinci katları taştan, üstü ahşap ve balkonlu evler. Ve o meşhur şiir: “Orda bir köy var uzakta”da bahsedilen köy..

 

O ahşap kapıların üstünde de kadınların ve erkeklerin çalması için iki ayrı tokmak var. Tok ses (erkekler için) ve ince (kadınlar için) ses çıkaran… Böylece ev halkı zilin sesine göre gelenin erkek mi kadın mı olduğunu anlıyor. Gelen erkekse evdeki erkeklerden biri, gelen kadınsa evin kadınlarından biri kapıyı açıyor. Yani eskiden öyleymiş; artık sadece kültürel bir simge ya da gelenek olarak yaşatılıyor.

 

Kemaliye’ye ulaşan yollardan biri virajlı ve dik, insanın ağzını burnuna getiren cinsten… O yol boyunca kocaman otobüsle geçerken heyecanlı dakikalar yaşatıyor. Sağdaki fotoğrafta görülen iki vadiyi birleştirmek için köprü yapılması isteniyormuş. Vali Recep Yazıcıoğlu bunun için çok uğraşmış, devlet vatandaş iş birliğiyle bir köprü yapılmış. Ayşe Kulin’in “Köprü” romanında anlatılan köprü işte bu (Başpınar Köprüsü)…

 

Yazı ve fotoğraflar: Derya Çölaşan

Gezi Tarihi: Temmuz 2004

Category: TÜRKİYE  Tags: , ,
You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed.You can leave a response, or trackback from your own site.
4 Responses

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir