Kilise-Cami ve Fethiye Müzesi

Bugün İstanbul’da kış ortasında bir bahar havası vardı. Biz de bunu değerlendirelim diye kahvaltı bile etmeden kendimizi sokaklara attık. Fatih ilçesindeki tarihi semtlere ve mekanlara bir yolculuk yapmak istiyorduk. Fatih merkeze varınca, önce biraz tepelere çıkıp Çarşamba’dan Draman’a inerken sağda kalan Fethiye Müzesi‘ne gitmeye karar verdik.  Bitişik nizam, eski evlerin arasında duvarlarla çevrilmiş bir alanda sıkışıp kalmış olan müzeye girmek için 5’er TL vererek biletimizi aldık (Müze kart da geçiyor). Müzenin sol tarafında cami olduğu günlerden kalan minaresi hala duruyor.

Fethiye Müzesi Bahçesi

Bugün müze olan bina, 1261’de Pammakaristos Manastırı olarak yapılmaya başlanmış. Zamanla bazı eklemelerle genişletilmiş. İstanbul’un fethi sonrası Patrikhane olarak (1455-1586) kullanılmış. Sultan III. Murat döneminde (1574-1595) camiye çevrilmiş ve adı Fethiye Cami olmuş. Öyküsü biraz  Kariye Müzesi‘ni hatırlattığı gibi aynı zamanda hem dış görünümü hem de içinde yer alan mozaiklerle de benzerlik taşıyor.

Ziyarete açık olan kısım, Hz. İsa’ya adanan ek kilise bölümü. Girişte, küçük üç kubbeli bölümü geçince ana mekana geliyoruz. Burada, tam tepemizdeki kubbe üstünde, ortada Hz. İsa ve çevresindeki her dilimde Tevrat’ta geçen 12 peygamberin yer aldığı, hala çok canlı görünen bir mozaik yer alıyor (Tabi bunu, girişte yer alan açıklama panosundan anlıyorum, yoksa ben onları 12 havari sanırdım). Burada sağ eliyle takdis işareti yapan, sol eliyle de kitabı tutan Pantokrator İsa mozaiği kullanılmış (Ortodoks ikonografide bu duruşa “Pantokrator İsa” deniliyor. Pantokrator sözcük olarak da evrenin efendisi anlamını taşıyor).

Fethiye Müzesi ana kubbe mozaiği

Ana kubbenin tam altında durup tam karşıya bakınca ise, Deisis mozaiği dikkat çekiyor (Ortada Hz. İsa, onun sağında Meryem, solunda ise Yahya’nın yer aldığı mozaiklere Deisis deniliyor). Onların üstündeki tonozda ise baş melekler mozaiği yer alıyor.

Fethiye Müzesi apsiste yer alan Deisis mozaiği

Bu iki önemli mozaik dışında yandaki tonozlarda azizler, piskoposlar ve Hz. İsa’nın vaftiz edilişi mozaikleri yer alıyor.

Hz. İsa'nın Vaftiz Edilişi

Fethiye Müzesi (apsis)

Fethiye Müzesi (Ana kubbe ve Apsis)

Fethiye Müzesi

Fethiye Müzesi (Tonozlarda aziz mozaikleri)

Fethiye Müzesi, dışarıdan bakıldığında kırmızı tuğladan kubbeli görüntüsü ve içinde Doğu Roma’nın 14.yy. mozaikleriyle süslü çok güzel bir müze. Fatih merkezin tepelerinde yer alan bu müzeye yolunuzu düşürün ve görün bence.

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed.You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir