Kırklareli-Demirköy Gezisi

Yazları fırsat buldukça Kumburgaz’da annemlerde kalıyoruz. Bahçede salıncak, kaydırak, şişme havuz gibi eğlenceli oyuncakları da olunca Deniz burada çok mutlu. Eşim işe gidip geliyor. Bense hiçbir yere gidemediğim için bazen sıkılıyorum. Bunu gören eşim cumartesi sabahı birden “hadi seni İğneada’ya götüreyim” dedi. Uzun zamandır gitmek istiyordum İğneada ve civarına. Bölgenin küçük çocukla gezmeye uygun olmamasından dolayı hep erteliyorduk. Annemin “gidin gezin, ben Deniz’e bakarım” teklifiyle yarım saat içinde küçük bir çanta hazırlayıp kendimizi yolda bulduk.

Navigasyona “İğneada” yazıp TEM Otoyolu’na girdikten sonra, gezi güzergahını planlamaya başladım. İğneada merkezde bir gece kalalım, Dupnisa Mağarası‘na ve İğneada Longoz Ormanları Milli Parkı‘na mutlaka gidelim diye düşünüyordum. Bir-iki blog yazısı okuduktan sonra civardaki Limanköy ve Beğendik Köyü‘nü de programa ekledim.

Kalacak yer için, daha önceden bildiğim İğneada Resort Otel&SPA için booking.com’un mobil uygulaması ile rezervasyon yaptım. Deniz kenarında olan ve sauna vb. aktiviteleri olan bu oteli düşünerek çantaya mayo, şort vs. atmıştım zaten. Otele varışımız öğleden sonra olacağı için, ilk gün otelde takılır İğneada’yı gezeriz; diğer yerlere ise pazar günü gideriz diye düşündük. Aynen böyle de yaptık.

igneada-yol

Rotamız:

Cumartesi:

Kumburgaz’dan TEM Otoyolu’na girip Çerkezköy çıkışından çıktık. Kapaklı, Saray, Çakıllı, Vize, Pazarlı sonrası Pınarhisar yolunda giderken İğneada tabelası ile sağa dönerek İslambeyli, Yenice ve Demirköy’e vardık. Demirköy’den sonra İğneada’ya 25-30 km yol var.

Pazar:

İğneada’dan yola çıkıp önce 5 km ilerideki Limanköy‘e sonra da Bulgaristan sınırındaki Beğendik Köyü‘ne gittik. Oradan Longoz Ormanları Milli Parkı‘na gitmek istiyorduk, ancak girişi kaçırınca önce Dupnisa Mağarası‘na gittik. Sonra aynı yolu tekrar dönüp (arada yemek molası-Taşmekan Restaurant) milli parka gittik. Oradan çıktıktan sonra gidiş güzergahını aynen ters yönde takip ederek 2 saat 50 dakikada Kumburgaz’a vardık.

    Kırklareli- Demirköy içindeki güzergahYou can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed.You can leave a response, or trackback from your own site.
2 Responses

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir