Muhteşem İstanbul

Hafta sonu havanın çok güzel olması, üstelik tam da erguvan mevsiminde olmamızdan dolayı şöyle çayır-çimen bir yerlere gidelim, gözümüz gönlümüz açılsın dedik. Acaba neresi diye düşünürken daha önce adını bir dergide gördüğüm TEMA Vakfı – Vehbi Koç Doğa ve Kültür Merkezi‘ne gitmeye karar verdik. Kısaca Otağtepe Parkı. Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nün Anadolu ayağının solunda kalan parka Kavacık’tan sonra Otağtepe tabelalarını takip ederek kısa sürede vardık. Parka girişte ücret alınmıyor, üstelik içeride ücretsiz otopark da var.

otagtepe1

Girişte önce bir Vehbi Koç büstü bizi karşılıyor. Tema Vakfı ve Koç Holding‘in ortak çabalarıyla düzenlenen bu parkta pek çok farklı bitki türünü görmek mümkün de keşke biraz botanik park gibi düşünülüp ağaçlar hakkında bilgi panoları olsaymış.

Mevsimin bahar olmasıyla bütün doğanın uyanışa geçtiğini, masmavi gökyüzünün altında, çiçek açmış ağaçlar (hepsi olmasa da), gölde yüzen irili ufaklı kaplumbağalar ve rengiyle mest eden erguvanlarla daha iyi anladık. Mevsime bahar ve erguvan dedim; ama bir de evlenme mevsimi demeliymişim. Zira görüş alanımda aynı anda dört farklı gelin-damat var. Fotoğraf çekimi için gelmişler. Fotoğrafçılar en farklı düğün fotoğraflarını çekmek için yarış yapıyor sanki, her biri farklı pozisyonlarda, bir de tabi etraflarında düğün kıyafetleriyle gezen, gelinin kuyruğunu taşıyan akrabalar:)))

Fotoğraf çekiminin sevilen noktalarından biri de yapay göl ve üzerindeki taş köprü. Gölün içinde ufacığından büyüğüne pek çok kaplumbağa gördük.

otagtepe3

Tabi bu parkı bu kadar cazip yapan şey: İstanbul manzarası. Manzarayı seyretmek için irili ufaklı farklı yerlerde seyir terasları var. En büyük olanında oturacak ahşap banklar da var.

otagtepe2

Yemyeşil çimenler üzerinde dolaşmak serbest; ama her yerde “örtü sermek, piknik yapmak yasak” yazıları var. Bu uyarılar, piknikçi bir halkı yazın ne kadar engeller bilemiyorum.

Ve sonunda, 2. köprüye ve Boğaz’a tepeden bakan parkın muhteşem manzarası karşımıza çıkıyor. Laf olsun diye değil, gerçekten muhteşem! Değil mi?

otagtepe4

otagtepe5

Köprünün sol tarafı Otağtepe karşı taraf ise Mihrabat Korusu… İki parkın arasından köprü geçiyor… Tam karşıda Rumeli Hisarüstü, birbirinden güzel yalılar… Daha arkada Maslak gökdelenleri… Boğazın masmavi suları, girintili çıkıntılı koylar ve uzaklarda Boğaziçi Köprüsü… Buranın gece manzarası da çok güzel olur, acaba gece girişe izin veriliyor mu?

otagtepe6

otagtepe7

otagtepe8

Parkın içinde herhangi bir tesis yok, sadece dolaşıp muhteşem manzaranın tadını çıkarıp sonra da çimenlere yatıp gökyüzünü seyretmek ise mümkün…

otagtepe9

otagtepe10

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed.You can leave a response, or trackback from your own site.
8 Responses
  1. Öğrenciler ile müzesine gittiğimizde ücret almamışlardı bizlerden. Saygılarımla…

  2. Diğer yazılarınız gibi buda gerçekten güzel olmuş. O beton yığınlarının arasında tam anlamıyla bir cennet burası. Ayrıca Koç Holding de bir teşekkürü hak ediyor sanırım. Öğrenciler ile müzesine gittiğimizde ücret almamışlardı bizlerden. Saygılarımla…

  3. DERYA says:

    pazartesi günü Ankara’ya dönüşte biz de uğrayıp o güzel yerin tadını çıkarttık..hatta fotolar ve yazım yayınlanmak üzere bekliyor.gerçekten güzel bir yer..

    • derya says:

      Aa, ne güzel bir tesadüf! İstanbul’da keşfedilecek çok yer var. Biz de çok beğendik. Yazınızı bekliyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir