Pendik Marintürk

Anadolu Yakası sahil yolu geniş yürüyüş alanları, çocuk parkları, Adalar manzarası ve yemyeşil güzelliğiyle her zaman çok cazip oluyor bizim için. Kalamış-Fenerbahçe’den Bostancı’ya farklı güzellikleri varken Bostancı’dan Pendik’e uzanan kilometrelerce sahil yolu daha çok yurdum ailelerine hitap ediyor gibi. Özellikle yaz aylarında çoluk çömbek çimenlerde olmamız çok sıkça rastlanılan, hatta olmaması yadırganan bir durum olmuş. İdealtepe’de oturduğumuzdan biz daha çok trafik sıkıntısı da olmadığından Pendik yönüne sahil yolunu tercih ediyoruz. Pek piknikçi kimliğimiz olmadığından daha çok civardaki kafeleri tercih ediyoruz, ya da Deniz’i çimenlere salıp bir bankta masmavi deniz manzarasıyla dinleniyoruz genelde.

Arabayla geçerken hep gördüğümüz; ama bir türlü gidemediğimiz Marintürk ise son zamanlardaki gözdemiz oldu. Adından da belli olduğu gibi aslında bir marina: Marintürk İstanbul City Port.

Deniz tutkunlarına ve yat sahiplerine her konuda hitap eden marina; denizde 750, karada ise 100 tekne kapasitesine sahip. Marinanın girişinde denizcilik ve yatçılıkla ilgili mağazalar bulunmakta.

Pendik Marintürk

Pendik Marintürk

Bir kat yukarıda Marina’ya hakim konumda pek çok güzel restoran ve kafeler var. Denizin üstünde demir atmış yatlara ve Marmara manzarasına bakan kafelerde oturmak çok keyifli. Restoran ve kafelerin hemen arkası ise açık alan bir çarşı; pek çok farklı mağazanın olduğu bu çarşı, açık alanda keyifli bir alışveriş için alternatif olabilir.

Pendik Marintürk'te Çarşı

Birkaç defa gündüz gittik, geniş alanda fazla kalabalık hissedilmiyor, dolaşması, bir yerde oturması keyifli. Bir kere de akşam gittik, çok sıcak geçen İstanbul gecelerinde püfür püfür esen havasıyla oldukça rağbet görmüştü, tıklım tıklımdı tüm kafeler.

Firehouse'da somon tabağı

Firehouse'da hamburger tabağı

Özsüt

Şehir yaşamından kilometre olarak olmasa da kafa rahatlığı olarak uzaklaştıran; deniz manzaralı, alışverişli, güzel birkaç saat için Marintürk tercih edilebilir. Biz de biraz etrafta dolaşıp yemek yiyip üstüne de tatlı keyfinden sonra ayakkabıları çıkarıp koltuğa koyup biraz dinleniyoruz.

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed.You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir