Pisa Kulesi ve Mucizeler Meydanı

Yana yatıklığıyla meşhur kulenin olduğu şehir… Floransa’yı boydan boya ikiye ayıran Arno Nehri’nin denize döküldüğü şehir… Yüksek duvarlarla çevrili alandan şehre girer girmez “Mucizeler Meydanı” (Piazza dei Miracoli) gerçekten tüm mucizesiyle karşınıza çıkıyor. İşte bu meydanda yemyeşil çimenler üzerinde Vaftizhane, Kathedral ve Kathedral’in çan kulesi olarak yapılan Eğik Kule yan yana tüm ihtişamlarıyla yer alıyor. Fotoğraflardaki insanların küçücük görünmelerinden eserlerin ne kadar da büyük olduklarını anlayabilirsiniz.

Mucizeler Meydanı (Piazza dei Miracoli)

Mucizeler Meydanı (Piazza dei Miracoli)

Mucizeler Meydanı (Piazza dei Miracoli)

Mucizeler Meydanı (Piazza dei Miracoli)

Sütunlardan oluşan 6 tane yuvarlak parçanın üst üste oturtulmasıyla yapılan kulenin yüksekliği 56 metre imiş. Kulenin yapımı sırasında dahi eğilmeye başladığı söyleniyor. Bu eğilmenin sebebi olarak zemin toprağının yumuşak olması ya da kulenin altından geçen su akıntılarının olabileceği düşünülmekteymiş. 1990’da ziyarete kapatılarak bakıma alınan kule, eğikliği biraz da olsa düzeltilerek 2002 yılında tekrar açılmış. Turistlerin kulenin ön tarafında durarak elleriyle iterek kuleyi düzeltmeye çalışır pozisyonu alarak ve yüzlerine de zorlanıyormuş gibi bir ifade takınarak komik fotoğraflar çektirmeleri sanki bir gelenek haline gelmiş. Hemen hemen herkes böyle bir fotoğraf çektiriyordu. Kulenin içine girmek, tepeye kadar çıkmak mümkün; ama çok kuyruk olduğu için biz çıkmak yerine şehri dolaşmayı tercih ettik.

Pisa Kulesi

Pisa Kulesi

Pisa Kulesi

Pisa Kulesi

 Aşağıdaki foto ise Katedral (Pisa’nın Duomo’su).

Duomo

Duomo

pisa6

Bu üç harika eserin hemen karşılarında hediyelik eşya dükkanları ve kafeler sıralanıyor. Buralarda Pisa Kulesi şeklindeki fincanlar, anahtarlıklar, kalemler vb. birçok şey satılmakta. Mucizeler Meydanı’nı geçip arka sokaklara doğru girince, turistlerden uzak, kendi halinde sakin bir hayatın aktığını görüyoruz.

Yazı ve fotoğraflar: Derya Çölaşan
Gezi Tarihi: Ocak 2006

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed.You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir