Yemyeşil, Keyifli Polonezköy

Pazar gününü nasıl değerlendirsek nereye gitsek diye düşünürken hem yakın olması hem de İstanbul’un içinde olmasına rağmen bambaşka bir İstanbul olması sebebiyle Polonezköy’e gitmeye karar verdik. Anadolu yakasında Kavacık Kavşağı’ndan sonra Polonezköy tabelalarını takip edince yol yaklaşık 14 km. sürüyor. Üstelik bu yolun hemen hemen yarısı şehirde değil, orman yolu içinde geçiyor; keyifli bir yolculuk… Yol boyunca köylülerin mevsimine göre getirip sattığı doğal ürünler öyle güzel görünüyor ki, insanda sürekli bir şeyler alma isteği uyandırıyor.

1841 yılında işgal altında bulunan Polonya’nın başkanı Prens Adam Czartoryski İstanbul’da Şark ajanlığı olarak anılan Polonya Temsilciliğini kurarak başına Michal Czajkowski’yi getirir. Czajkowski Müslüman olarak Mehmet Sadık Paşa olur. Asker ailelerinin barınabilmesi için prensin de onayıyla o zamanlar Çingene Konağı olarak bilinen 5000 dönüm büyüklüğündeki bugünkü Polonezköy topraklarını Lazarist papazlardan kiralar (Prens daha sonra bu toprakları  satın alır -1881-). Köyün adı da prensin adından esinlenilerek Adam’ın yeri anlamında Adampol olarak 1842 yılında dini bir törenle konur. Daha sonraları Polonya’nın bölünmesini kabullenemeyen göçmenler de köye gelerek yerleşir. Çok güzel; ama el değmemiş bu topraklar Polonyalıların çabalarıyla verimli topraklara ve çiçekli bahçelere dönüştürülür. Osmanlıların Ruslarla Savaşında (Kırım Savaşı) Polonyalı yurtseverlerin oluşturduğu iki tümen asker “Sultan’ın Kazakları” adıyla Osmanlı tarafında savaşa katılır. Bu savaş sonrası daha fazla asker Adampol’e yerleşmeye başlar. Böylece köye gelenlerin sayısı 250 olur. Sultan Abdülmecit savaş sonrası bir fermanıyla savaşa katılan subay ve askerleri ödüllendirir ve köyde yaşayacaklara da vergi muafiyeti getirir. Bugün 90 kadar Polonya kökenlinin yaşadığı köyün toplam nüfusu ise 500 kişidir (Bu bilgiler Zosia Teyze Anı Evi’ndeki broşürden alınmıştır).

Polonezköy tarihiyle ilgili kısa bir bilgiden sonra gezimize başlayabiliriz. Köyün hemen girişinde yer alan Zosia Teyze Anı Evi, sadece pazar ve bayram günleri açılan (hafta içi gidilmek istenirse, önceden haber vermek gerekiyor) hatıraları yaşatan ve gözler önüne seren bir ev. Dört küçük odası olan evin duvarlarında anı ve belgeler, fotoğraflar yer almakta. Dönemin eşyaları da odalarda yerlerinde duruyor.

Zosia Teyze Anı Evi Zosia Teyze Anı Evi

Anı Evi’nden çıkınca önümüze çıkan küçük parkta ahşap oyma heykeller sergileniyor. Bunlar Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi ve Polonezköy Muhtarlığı’nın işbirliğiyle Türk ve Polonyalı sanatçıların yaptıkları ahşap heykeller. 2004 yılından beri sürdürülen bu çalışmayla Polonezköy Açık Hava Ahşap Heykel Müzesi oluşturulmaya çalışılıyormuş -öyle yazıyor-.  

Açık Hava Ahşap Heykeller
Polonezköy Polonezköy

Sevimli heykellere tek tek baktıktan sonra yemyeşil ağaçlar, güzel evler arasında yürümeye devam ediyoruz. Ahşap heykellerin hemen yanındaki sarı bina ise Polonezköy Kültür Evi. Kültürü tanıtmak için çeşitli etkinlikler düzenlense de biz gittiğimizde kapalıydı. Buradan köy meydanına doğru devam ederken köşede hediyelik eşya satan tezgahlar ve arıcılık müzesi dikkat çekiyor.

Arıcılık Müzesi Arıcılık Müzesi

Küçük müzede arıcılıkla ilgili bilgiler ve arıcılıkta kullanılan malzemeler, arıcılık ürünleri vb. yer alıyor. Sergi alanının hemen dışında da satın alabileceğiniz arıcılık ürünleri bulunuyor. Ayrıca cam bir çerçeve içindeki arı kovanında bal yapmaya çalışan çalışkan arıları ve yumurtlayan kraliçe arıyı görebilirsiniz.

Müzeden çıktıktan sonra hemen karşısında bulunan bahçe çok hoşumuza gidince içeri girdik. Burası Helena Rizi Pansiyon’un çay bahçesi. İçeri girer girmez önce asma ağacının altında, ağacın dalları arasından sızan güneş ve üzüm tanelerinin görüntüsünü izlerken sallanan koltukta biraz keyif yaptım. Pansiyona doğru giden yolun girişinde de pembe ve mavi renkli ortancalar da bahçeye çok hoş bir güzellik katıyordu. Burada Polonya tatlıları ve demlik çay servisi yapılıyor. Biz de demlik çayla (6-8 bardak çıkıyor) piernik adı verilen ballı-baharatlı bir kek ve çikolatalı kek sipariş ettik. Görüntüleri çok güzel olsa bile iki keki de biraz kuru buldum; ama çay pek iyi geldi, ortam da güzeldi. Oğlumuz bahçede yanımızdan fazla uzaklaşmadan yürümeye çalışırken biz de gazete okuyup çayımızı içip bahçenin keyfini çıkardık (Dilim kekler ve demlik çay 10’ar TL.).

Polonezköy-Helena Rizi Polonezköy-Helena Rizi

Bahçe keyfi sonrası çevrede biraz daha dolaştık. Dohoda, Polka ve Leonardo isimli pansiyon ve restoranlar bahçe içinde çok güzellerdi. Daha sonra arabaya binip 5-6 km uzaklıktaki Cumhuriyet Köyü’ne doğru yola çıktık. Burada da pek çok bahçe içinde restoranlar ve piknik alanları vardı. Yola çıkar çıkmaz bizim ufaklık uyuyunca uyumaya devam etsin diye arabayla biraz daha dolaşalım dedik. Tabelaları takip ederek önce İshaklı Köyü’ne sonra da Bozhane’ye gittik. Arabadan inmeden çevreye bakındık. Bozhane yolunda Ali Baba’nın Yeri ve Cennet Vadisi isimli dere kenarında mekanlar gördük. Bir saat kadar dolaştıktan sonra bizimki de uyanınca Cumhuriyet Köyü’nde Necati Bey Tokat Mutfağı isimli restorana gittik. Ağaçlar arasında, püfür püfür biraz bakımsız olsa da güzel bir yerdi. Sebzeli Tokat kebabından 1,5 porsiyon, oğlumuz için de yarım porsiyon köfte söyledik. Sipariş verirken pek cazip gelmemişti; ama masaya gelen yemek gerçekten çok güzeldi. İyi pişmiş kuzu eti, sebzelerle ve verdikleri lavaşla birlikte çok lezzetliydi. Bundan sonra Tokat kebabının benim için ayrı bir yeri var! Ufaklık ise ne köfteyi ne de köy yoğurdunu yedi! Bu restorana gidip bu güzel kebabı tatmak isteyenler için porsiyonu 25 TL. ve aşağıdaki fotoda telefon numaraları var. 

Tokat Mutfağı

Şehre bu kadar yakın olup da çok uzaktaymışçasına yemyeşil, sakin ve keyifli Polonezköy’de biz de güzel bir gün geçirdikten sonra yemeğimizi de yedik ve artık eve dönme vakti…

Yazı ve fotoğraflar: Derya Çölaşan
Gezi Tarihi: 7 Ağustos 2011

 

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed.You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir