Lavların Şehri: Pompei

İtalya’da en çok merak ettiğim yerlerden biriydi. Roma’dan trenle Napoli’ye oradan da aktarma yaparak Pompei’ye ulaştık. Önceden okuduklarıma göre Roma İmparatorluğu’nda medeniyetin, zenginliğin en çok olduğu, zevk ve sefa içinde aristokratlar ve kölelerin yaşadığı bir yerdi Pompei. İslam kaynaklarına göre her şeyde aşırıya giden bir kavim oldukları için helaka uğramışlardı. MS. 79 yılında çok sıcak bir ağustos günü yakındaki Vezüv yanardağı patlamış ve lavlar Pompei ve civardaki 5 şehri haritadan silmişti; ama asıl ilginç olan lavlar ve taşlar şehrin üstüne yağarken insanların o anda ne yapıyorlarsa o halde donup kalmalarıydı. Üzerlerine dökülen lavların sertleşmesiyle hepsi taş(!) olmuştu. Yemek yerken, uyurken, alışveriş yaparken, sırtlarında altın çuvalları kaçarken, aklınıza ne geliyorsa…

pompei1

pompei2

Bu olaydan yaklaşık 17 asır sonra yapılan kazılar sırasında ortaya çıkarılmaya başlayan şehrin kalıntılarını görmek gerçekten çok ilginç. O kadar büyük bir şehir ki, saatlerce elimizde harita gezmemize rağmen her yerini göremedik. Sokaklar, evler, yaşam tarzı o zamanki medeniyeti yansıtıyor ve kendinizi M.S. 70’lerde oradaymış gibi hissediyorsunuz. Ve sonra aşağıdaki görüntülerle karşılaşıyorsunuz.

pompei3

pompei4

Alana giriş sanırım 10 Euro idi. Gerçekten görmeye değer…

Yazı ve fotoğraflar: Derya Çölaşan

Gezi Tarihi: Ocak 2006

Category: İTALYA  Tags:
You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed.You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir