Rapallo’nun Renkli Evleri

Güzel ve cana yakın şehir Rapallo‘nun özellikle tarihi merkezindeki renkli-desenli evlerinden bir cümleyle bahsedip geçmek olmaz. Koyu yeşil ahşap panjurlu bu evler, sadece pastel tonlardaki renkleriyle değil üzerlerindeki boyama, fresk ve süslemeleriyle de ayrı bir yazıyı hak ediyor bence.

Benim bu evlerde en beğendiğim özellik ise, pencerelerin kenarlarına boyayla yapılan desenler oldu. Her evde farklı bir desen kullanılmış ve bunlar üç boyutlu gibi derinlik katılarak yapılmış desenlerdi. Karşıdan bakıldığında boya değil de sanki alçı vb. maddelerle kabartma yapılmış gibiydi. Aşağıdaki Belediye Binası (Municipio). Sarı-pembe tonlardaki binanın üzerinde de boyayla desenler yapılmış.  Bina, dar bir sokakta olduğundan tam karşısına geçip binanın tamamının fotoğrafını çekmek imkansız. Pencere kenarı ve kemerli geçidin etrafına dikkat edin.

Aşağıdaki evin de ön cephesinde dini temalı resimler vardı. Kapı ve pencerelerin kenarında hiç kabartma yok, hepsi boyayla yapılan derinlikten kabartma gibi duruyor.

Bunlar da başka evlerin pencere detayı. Bunlarda da kabartma yok.

Bu evde ise hem pencere kenarı süslemeleri hem de freskler vardı (Pencerenin detayı üste sağdaki fotoğraf).

Bu sokaktaki pembe evin de pencere desenleri çok hoş.

Bu evde ise daha farklı bir süsleme kullanılmış. Soldaki fotoğrafta aslında pencere yok. Duvarın üzerine pencere ve panjur çizilmiş. Sağdakinde ise  pencere altında ahşap balkon parmaklıkları gibi duran aslında çizim.

Yine aynı çizim balkon parmaklıkları bu evlerde de var.

Aşağıda soldaki fotoğrafta panjura dikkat edin. Açık renkli olan, boya ile yapılan panjur deseni, koyu renk olan ise gerçek panjur. Sağdaki fotoğrafta ise yine bir fresk ve pencere desenleri aynı binada yer alıyor.

 

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed.You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir