Günlük/Aylık

Çocukla Araba Kullanmak ve Geriye Dönük Oto Koltuğu

Sekiz yıl önce eşimle birlikte ehliyet almış, ama araba ihtiyacı duymadığımız için ehliyet cüzdanda yatmaya başlamıştı. Çocuğumuz olduktan sonra ise araba gerçekten ihtiyaçlar listesine girince geçen sene bu zamanlarda araba aldık almasına da ikimiz de kullanmayı bilmiyorduk. Eşim özel ders aldı ve bir süre sonra kullanmaya başladı, bense ufaklığı bırakamadığım için ders de alamadım, eşim de öğretemedi. Derken yetti artık, ben de kullanmak istiyorum deyince üç hafta boyunca üst üste her hafta sonu özel ders aldım. Ve son derse giderken kocamı da hocamı da şaşırtarak derse kendi arabamızla gittim. Hatta babasından araba çalan liseli çocuk gibi akşamdan gizlice anahtar ve ruhsatı çantama atıp sabah bir şey demeden evden çıkıp direksiyona oturdum. Yanımda hoca varken ve onun da fren pedalı varken her şey daha rahattı tabi; ama yine de bir cesaret çıktım yola. Ve o günden sonra da sürekli kullandım. Yani iki ay bile olmadı aslında.

Tabi hem çocuk hem de araba olunca gündeme bomba gibi bir konu düştü: Hangi oto koltuğunu alacağız? İlk günler bir arkadaşımın verdiği 0-1 yaş geriye dönük koltuğunu kullanarak başladık. Ufaklık 9 aylık olunca öne dönük koltuğa geçeceğimizi düşünürken internette tesadüfen bir siteyle (www.kitubi.com) karşılaştım. Ve o anda koltuk konusunda her şey değişti. Sonra 4 yaşa kadar geriye dönük koltuk kullanımın önemi, çocuk açısından daha güvenli oluşu vb. konulardaki pek çok yerdeki yazıları okuyup videoları izleyince geriye dönük koltuğa devam etmeye karar verdim; ama bu o kadar da kolay değildi. Çoğunluğun bildiği, gördüğü ve kullandığı ileri dönük koltuk sebil gibi. Her yerde, her fiyata, her renkte, çeşit çeşit koltuk var; ama geriye dönük koltuk yok. Bir yere gidip sorunca tuhaf tuhaf bakıyorlar, ‘öyle bir şey yok, 9 kg’den sonra ileri dönük koltuk kullanılır’ diye iddia ediyorlar. Hatta ileri dönük-geriye dönük diye bile bir fark yok. Çocuk 9 kg oldu mu koltuk alınacaksa ileri dönük alınıyor, alternatifi yok. Zaten kitubi ve onun sitesinde yorum yapan, geriye dönük koltuk kullananlar da çok meşakkatli yollardan geçerek koltuklarına kavuşmuşlar, geriye dönük koltuk için bildiğiniz baya mücadele vermişler. Üstelik oldukça da yüksek ücretler ödemişler, piyasadaki en pahalı ileri dönük koltuklardan bile.

O dönemde bahsedilen koltuklara ulaşma şansı olmayınca biz de oğlumuz 9 ay olduktan sonra hem ileri hem geri kullanıldığını öğrendiğimiz piyasaya yeni çıkan bir koltuk aldık, çok da uygun bir fiyata aldık; ama aslında bu koltuğun 0-9 için geri, 9-18 için ise ileri dönük tasarlandığını eve gelince fark ettim. Artık iş işten geçmişti. Biz yine de geriye dönük kullanıyorduk, ileri çevirmemiştik; ama koltuk alçak kalıyordu ve kemerle bağlansa da çok güvenli gelmiyordu gözüme. Bir süre bunu kullandıktan sonra benim içim rahat etmeyince, ‘bu koltuk hareket ediyor, sımsıkı durmuyor, çocuk etrafı göremiyor’ vb. yakınmalarımdan sonra tekrar arayışa başladım. Araştırmalarımdan sonra Besafe marka Norveç malı koltuğu almaya karar verdim. İnternetten satış yapılan üç firmanın da (Özelcan, Pratikev ve Bebek magazasi) stoklarında yoktu. Bu koltuğu getiren Karma artık geriye dönük kullanılan koltuk getirmeyeceklerini söyledi. Böylece Türkiye’den bu koltuğu alma şansı olmayınca ben de yurt dışındaki sitelere bakıp oradan almaya karar verdim.

Günlerce internetin başında yabancı bebek mağazası sitelerini dolaştım, fiyatlarına baktım. İngiltere’de pek çok mağazada buldum; ama hiçbiri Türkiye’ye göndermiyor. Tam umudum kırılmak üzereyken Almanya’da bir firma buldum ve sipariş ettim (http://www.babyparadies-shop.de/store/index.php?cat=c262_BeSafe.html). Kendisinin tam adı: Besafe İzi Combi X3. Renk: Bej-siyah. Eve geldiği ilk gün Deniz koltukla iyice bir oynadı, parkenin üstünde araba gibi sürdü, içine oturdu, sanırım çok sevdi.

Ertesi gün ilk iş, koltuğu arabaya bağladım. Ve deneme sürüşüne çıktık:

 • Koltuk öncekine göre yüksek olduğu için oğlumun görüşü çok genişledi. Yan camlar ve arka cam tamamen göz hizasında.
 • Koltuk çok sıkı sabitleniyor, yerinden kımıldamıyor.
 • Çok şık, çok yumuşak ve rahat görünüyor. Sığsam benim bile içine oturasım var.
 • İlk oturduğu gün sürekli dur-kalk yapmama rağmen başını yan desteklere yaslayıp 45 dakika arabada uyuyarak rekor kırdı.

Geriye Dönük Oto Koltuğunun AVANTAJLARI:

Eşim araba kullanırken ben oğlumun yanında oturuyorum, koltuğunda geriye dönük otururken;

 • yüzü bana dönük oluyor;
 • ben de kemerim bağlıyken onunla konuşuyorum, oynuyorum, yüz yüze bakabiliyoruz;
 • rahatça bir şeyler yedirebiliyorum;
 • yan ve arka camlardan rahatlıkla etrafı seyrediyor, görüş alanı çok geniş.

Ben araba kullanıyorken;

 • Arkaya taktığım ayna sayesinde dikiz aynasından bakınca oğlumun ne yaptığını görebiliyorum.
 • Beni sürekli gördüğünde yanıma gelmek, arabanın ön tarafındakileri kurcalamak istiyor, gelemeyince ağlıyor; oysa beni aynadan görünce oyun yapıyor, gülüyor. Beni görmezse etrafa bakmak daha cazip oluyor.

Çok trafik olursa, yolculuk süresi çok uzarsa tabi ki sıkılıyor, söylenmeye başlıyor; ama bu çok normal. İleri-geri dönük gitmeyle alakası yok, bizim bile içimiz daralmıyor mu trafikte, o ufacık şey nasıl sıkılmasın, derdini de anlatamıyor. Sabit olarak sürekli oturmak o hareketli bedenlere göre bir şey değil ne de olsa. Bu gibi durumlar için bir torba sevdiği oyuncağı yanımda hazır bulunduruyorum. Trafikte ilerlerken el frenini çekip oyuncakları her birinden sıkılanan kadar birer birer uzatıyorum önüne. Oyuncaklar bitip de trafik bitmeyince bu sefer sevdiği şarkıları söylüyorum, komiklik yapıyorum. Tüm bunlar işe yaramıyor, trafik bitmiyor, çocuk gittikçe huzursuz oluyorsa da artık yapacak tek şey kalıyor geriye. Hayır, çocuğa susmasını, az kaldığını vs. söylemek, bağırmak değil onu anlayıp sakin olmak; arabayı sağa çekip yanına gidip gerekirse dışarı çıkarıp kucaklayıp sakinleştirmek… (bir kere başıma geldi, 4 saat çevre yolunda trafikte kalınca çocuk krize girdi)

Tüm bunlara rağmen denemek için bir ara koltuğumuzu ileri dönük çevirdim. Doğrusu hiç rahat etmedik. Şöyle ki:

 • Oğlum yine uzayan yollarda sıkıldı.
 • Üstelik kendini aşağıya doğru kaydırıyordu, oturuşu ve vücut şekli bozuluyordu, ayakları çok sarkıyordu.
 • Ben de rahat edemedim, hemen yanında oturduğum için koltuğun baş kısımları onun yüzünü görmemi engelliyordu, yüz yüze bakabilmek için benim öne çıkmam gerekiyordu, o zaman da kemer sıkıyor, rahatsız yani.
 • Kolumu koyacak yer kalmadı, uyurken kulağımı tutmak istiyor, bu tam bir eziyet oluyordu.
 • Öne dönük oturuyor; ama önündeki koltuğun sırtından başka bir şey görmüyor. Sadece yan camlar… Biz bile otobüs vs. giderken önümüzdeki koltuğun sırtından rahatsız olmuyor muyuz? Sürekli ön tarafı görmek için kafayı uzatıp bakıyoruz, ille de cam kenarı diye ısrar ediyoruz. Yani ileri dönük oturan çocuklar (eğer orta koltuk bölümünde değillerse) zaten sadece koltuk sırtı görüyorlar. Yani görüş açısı sanıldığı kadar çok değil.

Ben araba kullanmadan önce toplu taşıma araçlarına bindiğimizde de geriye dönük koltuklara oturuyordum oğlumla. Çevremizdeki insanlar bizim halimize acıyıp –oysa çok da mutlu görünüyoruz- ‘böyle geçin siz’ diye ileri dönük koltuklarını bize vermek istiyorlardı. Her seferinde ‘ben özellikle burada oturmayı tercih ediyorum’ deyince de ‘manyak mı bu’ der gibi bana bakıyorlardı. Biliyorum pek çok yetişkin ‘evet, ama ben gerçekten ters gidemiyorum, midem bulanıyor’ diyebilir. Bu çok genel bir kanı olduğu için öyle olmasa bile öyle olma ihtimaliyle bile ters giden koltuğa oturulmaz. Kalabalık otobüslerde en sona kalan yerler hep ters koltuklardır.

Gelelim eleştirilere… Eğer geriye dönük koltuk kullanıyorsanız başınıza geleceklere hazır olun. Zira aile, arkadaş, hiç tanımadığınız herhangi biri, mesela benzincideki pompacı vs. karşınıza çıkacak olan herkes sizi eleştirecek, yavrucak için üzülecek, “ya bu çocuk niye böyle oturuyor, yazık değil mi, çevirseniz ya öne, midesi bulanır böyle” diyecek, sonra da “Kadına/adama bak ya, çocuğa nasıl eziyet ediyo, güvenlikmiş. Sanki öbür türlü oturtanlar çocuğunu sevmiyo, herkes bilmiyo, bi sen biliyosun” vb. cümlelerle de arkanızdan söylenmeye devam edecek. “Ters olarak gitmek çocuğun midesini bulandırır, yazık çocuğa” görüşü yetişkin ön yargısı. Alışılmadık bir görüntü olduğu için verilen bir ilk tepki. Adam boşuna dememiş, ön yargıları yıkmak, atomu parçalamaktan daha zor diye.

Eleştiriler bu kadarla da kalmaz; “bak çocuk rahatsız; ayakları sığmıyor; hiçbir şey göremez ki böyle” cümlelerle de uzar da gider bunlar… Siz bunları kafaya takmayın, çocuğunuz için iyi bir şey yapıyorsunuz, bunda üzülecek dertlenecek bir şey de yok. Bizim oğlumuz 9 aylıktan beri koltuğunda geriye dönük oturuyor, bundan kaynaklanan bir problem yaşamadık, halinden gayet memnun, hele de yeni koltuğumuz geldikten sonra.

 • Bence çocukların araç içi güvenliği çok önemli, paşanın/prensesin midesi bile bulansa buna alışacak. Aileler bunda bu kadar da kararlı olmalı.
 • Ne şekilde olursa olsun, çocuğu koltuktan kucağa almamalı. Çocuk da bunu böyle bilmeli.
 • “Senin arabadaki yerin burası, üstelik ne kadar da güzel, bak en güzel koltuk seninki” vs. cümlelerle de çocuğun koltuğu sevmesi sağlanmalı.

Geriye dönük koltuk konusunda ayrıntılı okumalar için de birkaç adres vereyim:

http://www.kitubi.com/category/araba-koltugu/

http://www.hts.no/en/safety/whyrearfacing.php

http://www.car-safety.org/rearface.html

http://www.securatot.co.uk/rear-facing-the-facts

Derya Çölaşan

8 Şubat 2012

Son Durum: Oğlumuz 35 aylık oldu ve hala aynı koltuğumuzu kullanıyoruz. Deniz bu koltuğunu çok sevdi. Arabaya binmekten, koltuğuna oturmaktan çok keyif alıyor. İyi ki almışız.

 

 

 

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed.You can leave a response, or trackback from your own site.
7 Responses
 1. AnimeGirL says:

  kardeşim o koltukları bıraktı bırakmadan yeni bi tane almıştık keşke daha erken haberimz olsaydı :((

 2. besir says:

  Tekrar merhaba, oğlumuz artık 14 aylık oldu ve biz de bu koltuğu almak istiyoruz fakat araştırdığımız kadarıyla isofixsiz modelini getiren bir firma bulamıyoruz. Bu konuda bir tavsiyeniz olabilir mi acaba, teşekkürler

  • derya says:

   Merhaba, maalesef bizim aldığımız zaman da isofixsiz olanı yoktu Türkiye`de. Ben Almanya`dan bir web sitesinden almıştım. Yazıda linki vardı. Burada bulamayabilirsiniz.

 3. besir says:

  Merhaba, acaba bu oto koltuğu geriye dönük emniyet kemeri ile kullanılabilyor mu, bizim arabamızda isofix yeri yok ama geriye dönük koltuk kullanmak istiyoruz, teşekkürler

 4. GezginAnne says:

  Tam bize uygun olmuş bu yazı. Oğlum 1 yaşına girdi ve koltuğunu değiştirmek zamanı geldi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir