Şen Pastaneleri’nde Şen Damaklar

Sinop’un meşhur yemeği olan Sinop mantısı keyfinden sonra, yapılacaklar listesine aldığımız Şen Pastaneleri’nin yolunu tutuyoruz. Şehirde üç yerde Şen Pastaneleri var. Bizim gittiğimiz Kıbrıs Caddesi’ndeki ilk açılan merkezmiş.

senpastaneleri1

Daha sonra Sakarya Caddesi ve Aşıklar Caddesi’nde de birer şube açılmış. Merkez şube küçük, tam da arife günü olduğundan etrafta önceden hazırlanmış tatlı paketlerinin oluşturduğu tepeler var. Aralarda bir masa bulup oturuyoruz, ama bizimle ilgilenebilecek kimse yok, zira bütün elemanlar tatlı tartıyor, tatlı tezgâhının önü tıklım tıklım, yerel halk akın etmiş. Bizim buraya gelme nedenimiz ise, gerçek saleple yapılan dondurmalarını tatmak. Bir süre sonra biraz boşluk olunca dondurmaların başına gidip bütün çeşitlerden tatmak istediğimiz için karışık birer tabak söylüyoruz.

senpastaneleri3

Pek çok çeşit var, bizim favorilerimiz ise elmalı-tarçınlı, böğürtlenli, naneli ve sakızlı. Bu ilk tadımdan sonra Sinop’ta olduğumuz dört gün boyunca Şen Pastaneleri’ne uğrayıp dondurma yemediğimiz gün olmadı. Otele çok yakın olduğu için bir gün dışında hep merkez şubeye gittik. Bir keresinde ise Aşıklar Caddesi şubesine gittik. Orası deniz kenarı, modern ve iki katlı bir pastaneydi. Çok daha fazla çeşit ürün vardı ve hepsi de gerçekten çok cazip görünüyordu. Bunlardan biri de bol meyveli görüntüsüyle beni çeken meyveli şarlot oldu. Altta kekli, meyveli beyaz krema gibi bir tatlı ve üstünde çeşit çeşit meyve olan bu tatlıyı da çok beğendik. Ve yine görüntüsüne dayanamayıp sipariş verdiğimiz çilekli ekler de mükemmeldi (Fotoda üstte).

senpastaneleri2

Aslında Şen Pastaneleri’nin dondurmaları kadar meşhur diğer tatları Prenses (halley tarzında, etrafı yer fıstığı kaplı bir bisküvimsi bir tat, ama benim favorim olmadı) ve revani imiş (biz tatmadık). Bu ikisinin meşhur olduğu Sinop’la ilgili yazılarda okuduğumdu; fakat yerel halkın sıklıkla pastaneye dondurmalı supangle yemek için geldiğine şahit olduk, ama onu da biz denemedik. Dondurma yemekten diğerlerine pek fırsat kalmadı:( Şen Pastaneleri bizim için bir Sinop klasiği olabilecek bir tat bıraktı damaklarımızda. Dondurma, şarlot ve ekler en başta favorilerimiz tabi:))

Dondurma porsiyon 7 TL, meyveli şarlot ve çilekli ekler 9 TL (Eylül 2015)

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed.You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir