Ortaçağ Kenti Siena

Siena… kahverengimsi, kızılımsı tuğladan evleri, dar sokakları, parke taşları, lüks mağazaları, sevimli kafeleriyle insanı hüzünlendirirken mutlu eden tuhaf bir şehir. Siena… Toskana bölgesinin ortaçağ mimarisi ve at yarışlarıyla (palio) ünlü, sokaklarında dolaştıkça büyüsüne kapıldığımız şehir…siena3

Dar sokaklardan yürüyerek önce şehrin katedralinin olduğu yere, tepeye çıktık. Katedral restorasyondaydı; ama önüne asılan kocaman branda da katedralin resmi yer alıyordu. Böylece restorasyon sırasında görüntü kirliliği yapılmadığı gibi ayna zamanda restorasyon sonrası ortaya nasıl bir şey çıkacağı konusunda da bilgilendiriyordu. Güzel bir uygulama.

siena4

siena2 siena1

Katedral gezisinden sonra yine dar sokaklardan yürüyerek şehrin belki de en önemli yeri olan Piazza del Campo’ya (Campo Meydanı) vardık. Şehrin tam ortasında ve tüm turistlerin mutlaka gezip dolaşıp geldikleri bir meydan. Etrafı yine kızılımsı eski tuğla binalarla çevrili bu meydanın kenarları yüksekçe, ortası çukur alanında herkes yerlerde oturuyor güvercinlerle birlikte…

siena6

Civardaki restoranlardan sandviç/pizza alıp bu meydanda elindekileri yiyen insanlar çoğunlukta. Bu meydanda aynı zamanda palio yarışları da yapılmaktaymış. Günümüzde de devam ediyor bu yarışlar. Yarış zamanı şehir tam bir festival havasına bürünürmüş, biz kaçırdık o zamanı. 2 Temmuz ve 16 Ağustos tarihlerinde yılda iki defa yapılıyor. Yarış zamanı meydandaki kafelerin masaları kaldırılıyor, seyircilerin yarışları izleyebilmesi için evlerin balkonları bile kiraya verilirmiş. 200 yıldan fazla zamandır yapılan bu yarışlarda atlara eyer takılmıyor ve yarış sadece 90 saniye sürüyor. Biz yarış zamanı gitmediğimiz için aşağıdaki 2 fotoğrafı fikir vermesi için internetten aldım. Fotoğrafın ortasındaki karaltı, izleyiciler!!!

palio1 palio2

Campo Meydanı’nın yarış olmadığı zamanlardaki halini de ben çektim. Yarış zamanı dışında meydan bir kış günü böyle görünüyordu.

Piazza del Campo’ya (Campo Meydanı)

Piazza del Campo’ya (Campo Meydanı)

Meydanda aynı zamanda “Palazzo Pubblico” (Saray) ve “” (Mangia Kulesi) ve güzel bir çeşme yer alıyor.

siena8 siena9

Meydanın dört bir yanında hoş kafeler sıralanıyor. Bizde olduğu gibi her yerde tabela kirliliği yok. Dışarıdan bakınca örneğin içerde bir fast-food olduğunu anlayamayacağınız sadelikte tabelalar var.

cantucciToskana bölgesinin “Cantuccini” denilen ünlü bir tatlısı var. Sert ve bademli bir tür kurabiye diyebiliriz. Siena ve çevresinde geleneksel olarak Vin Santo (şarap) ile beraber yeniliyor, çok da lezzetli; ben bunu kahveyle birlikte yemeye  bayılıyorum.

 

Yazı ve fotoğraflar: Derya Çölaşan

Gezi Tarihi: Ocak 2006

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed.You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir