Sinop Mantısı

Sinop’ta havalimanından çıkınca THY’nin servisine binerek (kişi başı 3 TL) kısa sürede şehir merkezine varıyoruz. Zaten havalimanından şehre uzaklık 7 km. Şehir merkezinde, tam da balıkçı barınağının karşısındaki otelimize elimizle koymuş gibi kolayca ulaşıyoruz (Otel Mola). Yerleşme ve biraz dinlenmeden sonra ilk yaptığımız, öğlen yemeği için Sinop mantısını tadacağımız ve önerilere göre önceden planladığımız Teyze’nin Yeri Mantı Salonu‘na gitmek oluyor. Aşıklar Caddesi ve Barış Manço Parkı boyunca keyifli bir yürüyüşle mantıcıya ulaşıyoruz. Dış görünüşü önceden gördüğüm fotoğraflardakinden farklı geliyor. Sanırım olduğu yerdeki apartman yenilenmiş ve mantıcı da kendini yenilemiş; salaş görünüm yerine biraz daha modern bir tarzı olmuş.

1-20150923_140718

Hemen bir masaya oturup karışık tabak söylüyoruz. Karışık demek, yarısı yoğurtlu yarısı cevizli demek. Mantı sıcak suda haşlandıktan sonra üzerine dövülmüş ceviz ve eritilmiş tereyağı dökülüyor. Ya da alışılmış mantıda olduğu gibi yoğurt ve tereyağı dökülebiliyor. Hangisini tercih ederseniz öyle getiriyorlar; ama ikisini de deneyelim diyenler için “karışık” harika bir seçenek.

1-20150923_134237

Sinop mantısı bohça şeklinde kapatılan mantılardan farklı bir görünüşe sahip. Kare şeklindeki hamurun kapatılış şeklinden dolayı göbekli mantı, kulak hamuru (şekil benzerliği nedeniyle), içi etli gibi isimlerle de biliniyor. Gelen tabağın görüntüsü çok hoş; hamur oldukça ince, lezzet ise şahane. Yediğim en keyifli mantılardan biri oldu ve bundan sonra da favorim:))

Teyzenin Yeri’nde mantının porsiyonu 14 TL. (Eylül 2015)

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed.You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir