Split: Tarih, Kültür, Sanat ve Çalışan Kadınlar Şehri

Hırvatistan Hava Yolları’yla Zagreb’ten Split’e (Hırvatistan’ın en önemli şehirlerinden biri) uçtuk. Minibüste yolculuk yaptık sandık; hostesler su ve gazlı su servisi yaptılar ve sallana sallana yarım saatte vardık Split’e. Havaalanından şehre giden otobüse binerek şehir merkezinde indik. İçlerinde yaşlı kadınların da olduğu bir grup insan, otobüsün etrafını sardı. Ellerinde çeşitli dillerde “oda” anlamına gelen kartlar tutuyorlardı. Pansiyonlarına müşteri bulmaya çalışıyorlar. Biz internetten rezervasyon yaptırmıştık, pansiyonun nerede olduğu öğrendik, otobüsle gittik. Hostelin sahibi orta yaşlı bir kadındı. Çat pat İngilizcesiyle anlaştık, odamıza yerleştik. Mutfağı, buzdolabını ve banyoyu istediğimiz zaman kullanabileceğimizi söyledi. “No washing problem, no cooking problem” Eşyalar eski olsa da, temiz bir pansiyondu (Villa Nevenka). Şehir merkezine yürüyerek 20-30 dakika kadar uzaklıkta.

Split'te Riva

Split’te Riva

Split'te Riva

Split’te Riva

Saatler sonra merkeze geri döndüğümüzde yaşlı kadınların hala ellerinde “oda” yazan kartlarla beklediklerini gördük. Burada para kazanmak zor olsa gerek. Bizde olsa bu yaşta kadınlar çalışmazlar, hayattan ellerini, ayaklarını çekip emekli maaşlarıyla ya da varsa çocuklarının yardımıyla yaşarlar, bir anlamda artık ölümü beklerler. Oysa Split’te kadınlar çalışıyorlar güneşin altında… Nasıl bir yaşamları var bilmiyorum; ama bazı yaşlı kadınlar da çöplerden pet şişeleri topluyorlar bütün gün. Hatta elindeki şişeye bile göz koyuyorlar, “iç de ver şişesini” der gibi bakıyorlar. Split’te ilk dikkatimizi çeken oda satmaya çalışan ve pansiyon işleten yaşlı kadınlar olmuştu.

Sonra şehirde gezerken bir meydanda, güzel bir binanın önünde orkestra hazırlıkları gördük, biz de merak ettik, konser falan mı var diye. Akşam olunca gittik. Kalabalığın içine yanaştık iyice. Baktık ki, şık giyimli insanlar toplanmışlar, biz yazlık kıyafetlerimizle biraz komik olduk; ama aldırmadık, ön saflarda yerimizi aldık. Üstelik garsonlar şampanya servisi yapıyorlardı. Bardaklarımızı da aldık. Önce konseri dinledik, sonra isim anons ettiler, politikacı tipli birisi çıktı, konuştu uzun uzun. Sonra başkaları da konuştu. Tek kelime anlamasak da konuşmalar bitince alkışladık tabi. Bu arada bol bol izleyenlerin fotoğraflarını da çekti gazeteciler. Sonunda anladık ki bir fotoğraf sergisinin açılışı varmış. Çok eğlenmiştik; ama ertesi gün erkenden yola çıktığımız için gazetelerde resimlerimizi göremedik. Split bir kültür-sanat şehri. Özellikle yaz ayları bir çok etkinlik yapılıyor. Açılış, konser, tiyatro vb. mutlaka denk gelir.

Split'te Riva

Split’te Riva

Split Sokakları

Split Sokakları

Split, aynı zamanda Dünya Mirasları Listesi’ndeki tarihi kalıntıları (Diocletian Sarayı), denizi, marinasıyla çok turistik bir şehir. Avrupalı turistler sokaklarda dolaşıyorlar her dilden konuşarak. Saray duvarlarının içinde bir katedral ve dışında kafeler, hediyelik eşya satan dükkanlar var. Riva denilen sahil şeridinde upuzun bir cadde boyunca çok güzel kafeler sıra sıra palmiye ağaçlarının gölgesinde duruyor. Bu kafelerde denize karşı oturup soğuk bir Karlovacko ya da Ozujsko içmek (Hırvat birası) veya dondurma yemek çok iyi geliyor. Türk Lirası, Hırvat Kunası’ndan yaklaşık 3,5 kat daha değerli; ama bu değeri hissedemedik biz, fiyatlar yüksek (Hırvatların kendi üretimi bir içki –Trivarica- başka bir ülkede -Bosna’da- daha ucuza satılıyor mesela).

Diocletian Sarayın'dan bir görünüm

Diocletian Sarayı’ndan bir görünüm 

Split Sokakları

Split Sokakları

Riva’dan yukarı doğru çıkınca daracık sokakları olan, kesme taştan yapılmış çok güzel evler çıkıyor karşımıza. Ara sokaklarda dolaşıp şehri tepeden gören bir yerde tekrar Ozujsko molası vererek gün batımını izliyoruz.

Split Sokakları

Split Sokakları

Diocletian Sarayı’nın hemen yanında hediyelik eşyalar satan dükkanlarda Hırvatistan’da meşhur olan lavantayla ilgili hediyelikler alınabilir.

Split Sokakları

Split Sokakları

Yazı ve fotoğraflar: Derya Çölaşan

Gezi Tarihi: Temmuz 2006

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed.You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir