Türkbalon’dan Şehr-i İstanbul

TURKAP Turizm Reklam Kaptanlık ve Havacılık Hizmetleri tarafından gerçekleştirilen yatırımla Türkiye’ye getirildiğini internetten öğrendiğim Türkbalon, sanırım 2003 yılında Kadıköy’de uçmaya başlamıştı. Mükemmel İstanbul manzarası seyretmek isteyenler için çok güzeldi. Yaklaşık 200 m. yüksekliğe çıkıyor bir süre duruyor ve yavaş yavaş iniyordu. Bu sürede İstanbul’u yüksekten ve 360 derece olarak seyretmek gerçekten çok güzeldi.

Türkbalon

Türkbalon

Yaklaşık iki yıl kadar Kadıköy sahilinde kalan Türkbalon, Ağustos 2005’te dengeyi sağlayan çelik halatlarından iki tanesinin rüzgarın etkisiyle kopmasıyla dakikalarca havada sallanmıştı. Korku dolu anlar yaşatan balon, neyse ki daha tehlikeli bir durum olmadan yere inmişti. Sanırım bu olaydan sonra da uçmayı bıraktı. Yurt dışına bakıma gitti. Bakımdan sonra da Kapadokya’ya götürülmüş. Kadıköy sahilinde artık balon yok; ama bakmak isteyenler için işte benim çektiğim fotoğraflar…

Türkbalon'dan İstanbul

Türkbalon’dan İstanbul

Türkbalon'dan İstanbul

Türkbalon’dan İstanbul

Türkbalon'dan İstanbul

Türkbalon’dan İstanbul  

Düzeltme 1: Balon tekrar Kadıköy Sahili’ne dönmüş (2009)

Düzeltme 2: Türkbalon yine yok!

Yazı ve fotoğraflar: Derya Çölaşan
Gezi Tarihi: Ekim 2006

Category: İstanbul, TÜRKİYE  Tags: ,
You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed.You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir