Bir Şehir İçinde Bir Ülke: Vatikan

Katolik dininin merkezi kabul edilen Vatikan, Roma şehri içinde 44.000 m²lik, yaklaşık 750 nüfuslu, devlet başkanının Papa olduğu bir ülke. Yüksek duvarlarla çevrili Vatikan’ın ön girişi, St.Pietro Bazilikası’nın avlusu. Bu koskocaman avlu ve devasa kilise birlikte etkileyici bir görünüme sahip.

St.Pietro Bazilikası

St.Pietro Bazilikası

Aşağıdaki fotoğrafta görülen sütunların arkasındaki bina Papa’nın oturduğu yer. Pazar günleri avludaki insanları evinin penceresinden selamlıyormuş.

Papa'nın oturduğu yer

Papa’nın oturduğu yer

Daire şeklindeki çok büyük avlunun içinde simetrik iki çeşme var. Çevresinde ise sütunlar ve üzerlerinde azizlerin heykelleri…

st.pietro3

st.pietro4

Bazilika’nın en tepesine çıkıp şehre bir de tepeden bakmak için asansörlü (7 Euro) ve asansörsüz (3 Euro) iki seçenek var. Hangisini seçerseniz seçin son ve en dar 350 basamağı yürümek zorundasınız. Buna değer mi derseniz, Tiber Nehri’ni, Melekler Köprüsü’nü ve Vatikan’ın tümünü ve tabi Roma’yı görebileceğiniz bu yüksekliğe çıkmaya bence kesinlikle değer…

st.pietro6

st.pietro7

Vatikan, Türk vatandaşlarına vize istemiyor, tabi Roma’dan geçmeden Vatikan’a girmeyi başarabilenlere:-))

Papa’nın koruyucuları olan “İsviçre Muhafızları” turuncu-lacivert çizgili kostümleriyle görev başındalar…

İsviçre Muhafızları

İsviçre Muhafızı

Oraya kadar gidip Vatikan Müzesi‘ni görmemek olmaz (giriş: 12 Euro), özellikle de olağanüstü fresklerle süslü duvar ve tavanları olan Sistina Şapeli’ni… Kilisenin avlusundan çıkıp yüksek duvarlarla çevrili yolu takip edip arka tarafa geçince Vatikan Müze’si karşımıza çıkıyor. Müzenin içinde farklı bölümlerde duvarlarda resimler (Hıristiyanların kutsal kitaplarıyla ilgili görüşmeler yaptıkları İznik Konsülünü yansıtan vb. dini temalı resimler) sergilenmekte.

vatikanmuze1

vatikanmuze3

Sistina Şapeli, yeni kardinal seçimi sırasında diğerlerinin kendilerini içeri kilitleyip yeni kardinali seçene kadar içinden çıkmadıkları küçük kilise. Bu kilisenin en çok konuşulan ve merak edilen yönü ise söylediğim gibi duvar ve tavan freskleri. Özellikle de Michelangelo’nun 1511’de yaptığı “Adem’in Yaratılışı” isimli eseri. İçerde flaşlı çekim yapmak yasak ve tavan da çok yüksek olunca ancak böyle bulanık bir fotoğraf çekebildim.

Adem'in Yaratılışı Freski

Adem’in Yaratılışı Freski

vatikanmuze2

Bu fresk, İncil’de Yaratılış bölümünde geçen Tanrı’nın ilk insan Adem’e hayat üflemesini anlatıyor. Parmakların birbirine dokunma anını yapboz vb. birçok tabloda görmüşsünüzdür ki bu yaratılışı anlatan dünyanın en meşhur betimlemelerinden biridir.Aşağıdaki fotoğrafları da bazilikanın tepe noktasındayken çektim. Vatikan bahçeleri ve sanırım Vatikan Radyosunun bulunduğu yer.

vatikanbahce

vatikanbahce1

Roma içinde yer alan, Katoliklerin kutsal mekanı ve Papalık merkezi olan bu mini ülkeyi gezdikten sonra Roma keşfine devam edebiliriz.

Yazı ve fotoğraflar: Derya Çölaşan

Gezi Tarihi: Ocak 2006

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed.You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir