Aşıkların Şehri: Verona

Verona, İtalya’nın Veneto bölgesinin önemli şehirlerinden biri. Tertemiz sokakları, şık mağazaları ve şık giyimli insanlarıyla restoran-kafeleriyle hoş bir Avrupa şehri. Önce Bra Meydanı’na gidiyoruz. Bu çok geniş meydanda birçok kafe, restoran ve hediyelik eşya satan dükkanlar var.

Verona Bra Maydanı

Verona Bra Maydanı

Verona Bra Maydanı

Verona Bra Maydanı

Bu meydanda en çok dikkat çeken eserlerden birisi kuşkusuz, Roma İmparatorluğu döneminden kalan Verona Arenası. Tıpkı Roma’da olduğu gibi Verona’da da arenanın çevresinde “Roma askeri” tiplemeleri turistlerle fotoğraf çektirip bahşiş almaya çalışıyorlar. Uzaktan arenanın fotoğrafını çekerken bile arkalarını dönüyorlar, hiç para vermeden kendilerini çekmeyelim diye.

Verona Arenası

Verona Arenası

Verona Arenası

Verona Arenası 

Mazzini Caddesi İtalyan dizaynı giysilerin, marka mağazaların olduğu, sadece yaya trafiği olan bir cadde. Araba trafiğine kapalı olması nedeniyle motor gürültüsüz keyifle gezilebilecek, yorulunca bir kafede kahve içilebilecek hoş bir cadde. Bu caddenin sonunda “Piazza delle Erbe” uzanıyor. Erbe Meydanı, İtalya’nın en fotoğrafik meydanlarından sanırım. Madonna Verona Çeşmesi (1368) meydanın ortasında tüm güzelliğiyle duruyor. Fotoğrafta görülen kule, 83 m. yüksekliğiyle Verona’nın en yüksek kulesi olan “Tower Lamberti“. Yapımına 1172 yılında başlanmış ve asırlar sürmüş.

Erbe Meydanı

Erbe Meydanı

Erbe Meydanı

Erbe Meydanı 

Shakespeare’in meşhur Romeo ve Juliet hikayesindeki aşkın yaşandığı şehir Verona. Bunun için aşıklar şehri. Şehirdeki Juliet’in balkonlu evi turistlerin ilgi odağı. Evin bahçesinde şans getireceği inanışıyla sağ göğsü ellenmekten parlamış bronzdan bir Juliet heykeli de var.

Julliet Evi

Julliet Evi

İtalya’nın tüm meydanlarında yaygın olduğu gibi Verona’da da küçük gösteriler yaparak bahşiş toplamaya çalışanlara sıkça rastlamak mümkün.

Sokak Sanatçısı

Sokak Sanatçısı 

Uçağa binip İstanbul’a dönmeden önceki son saatlerimizde Verona’da dolaşırken son pizzamızı da yiyelim dedik. Meydandaki bir pizzacıya girip vejetaryen pizza istedik. Yediğim en güzel pizzalardan biriydi. Tıpkı Venedik’te yediğimiz 4 peynirli pizza gibi… Bu ülkede dilim pizza satan pek çok küçük dükkana rastlayabilirsiniz; ama önceden yapılmış ve beklemiş pizzalar ucuz olsa da lezzetli değiller. “Bu muymuş İtalyan pizzası?” diyebilirsiniz. Onun için en iyisi bir pizzacıya girip istediğiniz malzemeli pizzanızı sipariş verin ve o anda pişirip getirsinler. İşte o zaman ince hamurlu, bol malzemeleri İtalyan pizzası yemiş olursunuz.

Yazı ve fotoğraflar: Derya Çölaşan

Gezi Tarihi: Ocak 2006

Category: İTALYA  Tags: , ,
You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed.You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir