Yavuz Sultan Selim Camisi

Gezimizin ikinci durağı, İstanbul’un yedi tepesinden biri üzerinde yapılmış olan Yavuz Sultan Selim Camisi idi.

Fatih’in ana caddesi Fevzi Paşa Caddesi’nden Çarşamba’ya doğru çıkarak önce Fethiye Müzesi’ni gittik. Oradan çıkınca tekrar caminin bulunduğu alana dönerek hemen yanındaki otoparka (Çukurbostan) arabayı bıraktık. Arabayla geçtiğimiz yol boyunca sürekli etrafa bakarken sarıklı ve cübbeli erkekler, çarşaflı kadınlar dikkatimi çekti. Bu bölge daha çok Cübbeli Ahmet Hoca’nın müritlerinin yoğun olarak yaşadığı bir yermiş (Bkz. İsmail Ağa Camisi), ben bilmiyordum; eşim söyledi.

Caminin otopark tarafındaki dış kapısından girince (Kız Meslek Lisesi yanı) yüksek duvarlarla çevrili iki minareli külliyeye girmiş olduk. Buradaki mermer işçiliği olan kapıdan geçip ortada bir şadırvanın olduğu iç avluya vardık. Bu avluya açılan üç kapı vardı. O sırada ezan okunduğundan her üç kapıdan da camiye doğru yürüyen insanlar vardı.

Yavuz Sultan Selim Cami dış girişi

Yavuz Sultan Selim Cami (iç avlu)

Yavuz Sultan Selim Cami (şadırvan)

Namaz vakti olduğundan caminin içine girsem de fotoğraf çekmedim. Oldukça sade bir süslemesi vardı. Dış kapıya sırtımızı verdiğimizde solda kalan kapıdan çıkınca oldukça güzel bir dış avluyla karşılaştık.

Yavuz Sultan Selim Cami (Haliç tarafındaki avludan bir görünüş)

Bu avlu, tepeden Haliç’e ve İstanbul’a bakıyordu. Camiden bağımsız gibi insanlar manzaraya bakmak için bile gelmişlerdi. Hemen önde evler, arkasında Haliç ve Kasımpaşa-Hasköy civarı net olarak görünüyordu.

Yavuz Sultan Selim Cami (Haliç manzarası)

Bu avluda ayrıca türbelerin olduğu bölüme açılan bir kapı vardı. Caminin arka tarafında kalan bu alanda, Yavuz Sultan Selim’in kendisi, eşi Hafsa Sultan, Sultan Abdülmecit ve şehzadelerin türbeleri bulunuyordu. Türbelerin olduğu alandan da çarşıya açılan bir kapı vardı. Servi ağaçlarının olduğu bu alandaki üç büyük türbeden (Hafsa Sultan’ınki tadilattaydı) Sultan Selim’inki (sekizgen planlı-kubbeli) ziyarete açıktı. Sedef kakma kenarları olan çok büyük bir sandukası vardı.

Yavuz Sultan Selim Türbesi

Türbelerin olduğu bu geniş bahçeden Haliç, Marmara ve ötesi; sağda ise Süleymaniye taraflarına doğru çok net bir manzara vardı. Haliç’te yapılmakta olan köprüden metro geçecek ve iki yakayı birleştirecek. Keşke üstünü bu kadar yüksek ve alengirli yapmasalar; o meşhur İstanbul silüeti bu köprünün direkleri ve çelik telleri arkasında kalacak gibi görünüyor:((

Türbelerin olduğu bahçeden Haliç ve Marmara

Cami ve külliyesi girişteki yazıya göre 1522’de Yavuz’un oğlu Kanuni Sultan Süleyman tarafından babası için yaptırılmış. Mimarının Acem Ali olduğu biliniyormuş (başka bir kaynak). Mimari olarak değil belki; ama İstanbul’un beşinci tepesinde üzerinde kurulu olması, bölgeye adını vermesi ve Haliç manzarasıyla dikkat çeken bir cami olduğunu söyleyebilirim.

Bu arada, otoparkın olduğu alanda (Çukurbostan), “Yavuz Selim Yaşam Merkezi” yazıyordu. Oyun parkı vs. çocuklar için aktivitelerin olduğu açık alan dışında, belediyenin hizmet birimlerini de kapsayan çok geniş bir alandı.

Yavuz Selim Yaşam Merkezi (Çukurbostan)

Not: Aşağıdaki yazı Fatih Belediyesi’nin sitesinden alınmıştır.

Yavuz Selim Yaşam Merkezi Nedir?

Bugün Fatih ilçesi, Balat Mahallesi’nde bulunan ve halen Fatih Belediyesi Yavuz Selim Yaşam Merkezi olarak kullanılan 6,500 metrekarelik alan, tarihi kaynaklara göre, Doğu Roma İmparatorlarından I. Leon döneminde (457-474) inşa edilmiş olan Aspar Sarnıcı’dır. Sarnıç adını İmparatorun emrine giren bir generalden almıştır. Osmanlı döneminde bostan olarak kullanılan sarnıç, Cumhuriyet döneminde küçük bir mahalleye dönüşmüştür. Çukurbostan adıyla bilinen alan, 1984’te İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından kamulaştırılmış ve Eğitim Gönüllüleri Vakfı tarafından Eğitim Parkı olarak kullanılmıştır. Daha sonra Fatih Belediyesi’ne devredilen alan, 2004 yılından beri Fatih Belediyesi tarafından ek hizmet birimi olarak kullanılmaktadır.

2009 yılında kapsamlı bir yenileme geçiren ve yapısı değiştirilerek, yeni bir hizmet anlayışıyla yeniden hayata geçirilen tesis, günümüzde Yavuz Selim Yaşam Merkezi adıyla hizmet vermektedir. Fatih Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’ne bağlı olan Yavuz Selim Yaşam Merkezi’nde, Fatihlilerin ihtiyaç duyduğu her türlü sosyal faaliyet ve yardımlar, altı farklı birimle koordine edilmektedir.

YSYM bünyesinde faaliyet gösteren birimler Sosyal İşler, Kadın ve Aile, Engelliler, Eğitim, Gençlik ve Spor Birimleridir.

 

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed.You can leave a response, or trackback from your own site.
3 Responses
  1. hasret says:

    daha kısa olsaydı keşke ama budA güzel sadece biraz elim agrıdı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir