Yeni Nesil Tur Sistemiyle Seyahat

Yurt dışı gezilerine ilk başladığımız zamanlarda belirlediğimiz yerlere turla gitmeyi tercih ediyorduk. Uçak ayarlanmış, konaklama ayarlanmış, nerelere, nasıl gideceğimiz o bölgeye defalarca gitmiş uzmanlarca hazırlanmış programlara katılmak güvenli ve kolaydı. Hiçbir şey için önceden uğraşmaya, hazırlık yapmaya gerek yoktu. Bir süre sonra gide gele turla gitmenin bazı olumsuzluklarını da yaşamaya başladık. Gidilen yerde genel olarak grubun ilgi alanlarına göre tercihler yapılabiliyor. Mesela ben, yurt dışına gittiğimde alışveriş yapmayı hiç sevmem, o mağaza senin bu mağaza benim asla dolaşmam; hiç ilgimi çekmez. Özellikle alışveriş/modanın ön planda olduğu bir bölgeye gitmişseniz tur programında büyük ihtimalle “shopping tur” vardır. Ben bir müzede üç saat kalmayı tercih ederken başka birisi alışveriş turuna gitmeyi tercih eder.

Kalabalık bir grupla gezmek otel seçiminden, yemek yenilecek restorana, otobüsü park edecek yerden, gidilecek yerlere gibi pek çok kararı etkiler. Belli saatlerde belli yerlerde olma zorunluluğu, grubu/otobüsü kaçırma ihtimaliyle gezintinin keyfinin kaçması, gruptakilerle anlaşamama problemi gibi yaşanabilecek olumsuzluklar da var tabi. Tüm bunlara bir de küçük çocuk eklenince mevcut programlara uymak bizim için daha da zor olmaya başlayınca turla bir yere gitme işlerini çoktan bırakmıştık. Tüm organizasyonu kendim hazırlayarak gitmeyi tercih eder olmuştuk. Gidilecek yerleri planla, ucuz ulaşım biletlerini bulmaya çalış, günlerce internet başında otel ara vb. işler benim için keyifli ama bunu güvenlik/ulaşım sorunu olmayan yerlerde yapabilirim. Bu da çoğunlukla Avrupa’yla kısıtlı kalıyor. Avrupa’da birçok ülkenin demiryolu biletini daha İstanbul’dayken alabilirim, ulaşım sorunu yaşamam; ama daha uzak bir yerlere giderken bunlar sıkıntı olacaktır.

CafeTurLogoŞimdilerde benim gibi turların hem konforunu hem olumsuzluklarını yaşayanlar için özel bir tur anlayışı gündemde. Oldukça faydalı olduğunu düşündüğüm yeni bir uygulamayı paylaşmak istiyorum: Café Tur‘un yeni nesil tur sistemi. Bu sistem, güven veren yapısı ve 16 yıllık turizm şirketi tecrübesiyle Café Tur tarafından hayata geçirilmiş. Café Tur’u pek çoğumuz gibi ben de özellikle yıllardır düzenledikleri Paris Turları ile tanıyorum.

Sisteme dönecek olursam; yeni nesil bu sistemin bana göre en büyük avantajı; turla gitmenin rahatlığı ve güvenliğini bireyselleştirmiş olması. Gruba bağlı değilsiniz; belli tarihler arasında sıkışmak zorunda değilsiniz, ne zaman istersen başla, paran yettiğince ne zaman istersen bitir; kontenjan dolmazsa iptal edilme ihtimali yok; sadece şuraya buraya tur var gibi bir dert de yok, seçenekler o kadar fazla ki, nereyi görmeyi hayal ediyorsan oraya gidebilirsin. Üstelik bu turu ayarlamak için acente acente dolaşma problemi de yok, istediğin yerden online olarak ayarlayıp rezervasyon yapılabiliyor. Bu sayede Café Tur Türkiye’nin en fazla yurtdışı tur alternatifini sunabiliyor.

afrikaMesela ben yıllardır Afrika Turları’na katılmak istiyorum; ama eşimi ikna edemiyorum; küçük çocukla Afrika’nın istediğimiz yerlerine gitme konusunda endişelerimiz de var. Güvenli mi, sağlık problemi var mı, aralarda ulaşımı nasıl sağlarız vb. bir sürü soru var kafamızda. Oysa şimdi, bu sistemle Afrika’da istediğimiz bölgeye, istediğimiz zamanda tur güvenliğiyle gitme imkanımız var. Bu uygulamanın turla seyahat konusuna yeni bir heyecan getirmesini umuyorum. En kısa zamanda kendi hayallerimi de gerçekleştirebilmeyi umuyorum.

Peki sen, böyle bir tur anlayışıyla nerelere gitmek isterdin?

Category: GENEL
You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed.You can leave a response, or trackback from your own site.
One Response
  1. Gökhan taş says:

    cafe turu bende deneyeceğim teşekkür ederim 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir