Yıldız Parkı’nda Çadır Köşk

Yıldız Parkı içinde hem çevrenin güzelliğinin tadını çıkarıp dolaşırken hem de tarihi yapıları görmeye devam ediyorum. (Önceki yazılardan Malta Köşkü burada ve Yıldız Şale ise şurada)

Önce çocukluğumdan da hatırladığım havuzun önüne geliyoruz. Büyük havuzun üzerine Ada Cafe diye bir yer yapmışlar. Bir köprüyle ulaşılıyor ve çiçekler içinde. Kafeterya açık olsaydı, bir çay içmek keyifli olurdu.

Gölün diğer tarafında ise Çadır Köşk var. 19.yy’da Sultan Abdülaziz tarafından saray bahçesi dekoru olarak Balyan ailesine yaptırılmış.

Yine Yıldız Sarayı’na ait olan bu köşk günümüzde Beltur’un işlettiği restoran-kafeterya olarak kullanılıyor. Bahçesi oldukça kalabalıktı, üst katı ise kapalı olduğundan içine bakamadım; ama özellikle tavanlarının süslü, resimli olduğunu biliyorum. Burası saray ahalisinin dinlenme, seyir ve av köşkü olarak kullanılmış. O nedenle de genellikle hayvan resimleri, çiçek ve meyve resimli süslemeler var. Bu durum Yıldız Parkı içindeki diğer köşklerde de aynı.

Adres: Yıldız Parkı – Beşiktaş

Tel : 0212 258 90 20

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed.You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir