Yıldız Parkı’nda Malta Köşkü

Yıldız Sarayı‘ndan çıktıktan sonra aslında saraya ait olan; ama başka kapılardan girmem gereken Yıldız Parkı içindeki köşkleri görmeye gidiyorum. Bunun için iki seçenek var. Birincisi Ortaköy’den Yıldız Parkı’na girmek ve yokuş yukarı parkı geze geze çıkmak. İkincisi ise Barbaros Bulvarı’ndan Levent yönüne giderken Merkez Komutanlığı’ndan sağa dönerek üst kapıdan parka girmek. Ben ikincisini tercih ediyorum. Kahverengi tabelalar yönlendiriyor olsa da sağa döndükten sonra birinci değil, ikinci tabeladan parka girilebiliyor.  5 TL. park ücretini ödeyerek içeri girince arabayı park edip bebek arabasını alıp yürümeye başlıyorum.

Çocukluk ve gençliğimden hatırladığımdan çok daha bakımlı ve güzel bir park görüyorum. Parkın üst kapısı -yani bizim girdiğimiz kapı- köşklere gitmek için daha yakın. Yürürken ilk karşımıza çıkan Malta Köşkü. 19. yy.’da mimar Sarkis Balyan’ın yaptığı iki katlı köşk, günümüzde Beltur’un işlettiği bir restoran-kafeterya.

Girişte mermer oymalı bir havuz ve duvarın solunda ve sağında başını öne eğmiş kuğu motifli iki mermer çeşme var. Sağ ve sol tarafta yer alan odalar restoranın kapalı yemek salonları olmuş.

Üst kat yine kapalı yemek salonu olarak kullanılıyor; ama tabi hava güzel olduğundan herkes -bu arada hafta içi olmasına rağmen oldukça kalabalık- bahçede oturuyor. Üst kattaki salonun tavanı altın yaldızlı ve çiçek desenleriyle süslü. Manzarayı seyretmeye müsait yere kadar pencerelerden Kız Kulesi ve Adalar bile görünüyor.

Alt kata inerken merdiven üstündeki kubbe tavan süslemesi yine dikkat çekici.

İçeriyi gezdikten sonra bahçeye çıkıp oturuyoruz. Biraz dinlenip bir şeyler yedikten sonra yürümeye devam ediyoruz.

Laleler, çiçekler, yemyeşil ağaçlar ve erguvanlar arasında sallana sallana keyifle gezerken karşımıza Yıldız Şale çıkıyor.

Category: İstanbul, TÜRKİYE  Tags:
You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed.You can leave a response, or trackback from your own site.
One Response
  1. n says:

    Acaba neden Malta Köşkü adı verilmiş ?
    Bir gezgin olarak merak etmeniz gereki herhalde.
    Selamlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir