Yine Yeniden Kapadokya

1998 yılında üniversiteden arkadaşlarla, 2006 yılında eşimle gittiğim Kapadokya‘ya, üçüncü defa gitmenin heyecanı içindeyim. Bu sefer yanımda annem, babam, eşim ve oğlum da var.

Bugün keyifle gezdiğimiz bölgenin doğal yapısının kaynağı milyonlarca yıl öncesine dayanıyor. Wikipedia’ya göre, 60 milyon yıl önce Erciyes, Hasandağı ve Güllüdağ’ın püskürttüğü lav ve küllerin oluşturduğu yumuşak tabakaların milyonlarca yıl boyunca yağmur ve rüzgar tarafından aşındırılmasıyla ortaya çıkmış. Sadece bir yer değil, Nevşehir başta olmak üzere, birkaç şehri de (Aksaray, Kayseri, Kırşehir gibi) içine alan bölgeye Kapadokya deniliyor.

Bizim kaldığımız yer, Kapadokya’nın bana göre merkezi olan Göreme kasabasında yer alıyor: Kemal’s Guest House. Kemal Bey ve Barbara Hanım’ın işlettiği 8 odalı çok güzel bir yer. Kendi evimiz gibi rahat ettiğimiz, odamızın önündeki balkonda ya da çiçekler içindeki bahçesinde oturup çayımızı, kahvemizi içtiğimiz; muhteşem Göreme manzarası izlediğimiz aile sıcaklığında bir yer. Otel diyesim gelmiyor, öyle sıcak öyle samimi bir ortamı var. Mustafa ve Özlem’in sabahları güler yüzle sunduğu kahvaltı keyfi de cabası.

Kemal’s Guest House

Bu güzel konuk evinde 3 gece kaldık ve çok memnun ayrıldık. Göreme’deki evimizde sabahları yaptığımız keyfili kahvaltıların ardından bölgeyi gezmeye gidip akşamları yorgun argın geldiğimizde güler yüzle karşılanıp bahçede yorgunluk atmak çok güzeldi.

İki ayrı odada 5 kişi kaldık. Odalarımız da çok güzeldi; sade ve özenli dekore edilmiş üstelik çok da konforluydu.

Kemal’s Guest House

Üçüncü Kapadokya seferimden yazıları burada bulacaksınız:

  • Hacıbektaş-ı Veli ve Atatürk Müzeleri
  • Kapadokya’ya Sıcak Hava Balonundan Bakmak
  • Göreme Açık Hava Müzesi – Üç Güzeller – Ürgüp – Asmalı Konak
  • Zelve Açık Hava Müzesi – Devrent Vadisi
  • Paşabağlar – Avanos
  • Derinkuyu Yeraltı Şehri – Ihlara Vadisi ve Tuz Gölü
You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed.You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir