Yunan Adaları – Genel

Eşim ve oğlumla yaptığımız 3. yurt dışı gezisi Yunan Adalarına oldu. Gemi ile seyahat etmek yanında küçük bebeği olanlar için bence çok iyiymiş, çok memnun kaldık. Adalar arasındaki uzun yollarda gemide yatak konforunda uyuyor olmak ve gözümüzü her sabah başka bir adada açmak çok keyifliydi. İşte binlerce adadan bizim gördüklerimiz:

Yunan Adaları*…

Yunanistan’a bağlı İon ve Ege Denizi’nde yer alan binlerce ada bulunuyor. Bunlar üzerinde yerleşim olmayan küçük kayalıklardan Girit gibi devasa büyüklükteki adalara kadar farklılık gösterir. Adalar bulundukları yere ve özelliklere göre altı gruba ayrılır.

İon Adaları: Korfu, Paksoi, Levkas, İthaki, Kefallinia, Zakinthos. Ana karanın batısında bulunan bu ada grubunda Batı Avrupa karakteri baskındır. Osmanlılar Levkas adası dışında bu adaları alamamışlar. En yeşil ve verimli ada grubu olan İon Adalarının en önemli özelliği zeytin ve servi ağaçlarıdır.

Argo-Saron Adaları: Salamis, Aiyina, Poros, İdhra, Spetsei, Kithira. Balıkçılık ve tarımla geçinen halklarıyla Yunan adalarının kusursuz örneklerindendir. Kısmen turizme yenik düşse de bozulmadan kalabilmiştir. Atina’ya yakın olmaları nedeniyle zengin bir geçmişin izlerini taşır.

Sporadlar ve Evvoia: Skiathos, Skopelos, Alonnisos, Skyros ve Evvoia (Eğriboz). Yeşil doğası Kykladlar gibi çorak adalardan sonra insanı şaşırtır. Adaların çam ağaçlarıyla kaplı dağları, her yerden kaynayan akarsuları, uçsuz bucaksız kumsalları ve ücra koyları hem göçmenleri hem de korsanları antik çağlardan beri cezbetmiştir. Venedikliler ve Osmanlının asırlarca süren egemenliklerinden kalan çok sayıda yapısıyla diğer adaların içinde an çok Evvoia bu çalkanltılı tarihi gözler önüne serer.

Doğu Ege Grubu: Thasos (Taşoz), Samothraki (Semendirek), Limnos (Limni), Lesbos (Midilli), Khios (Sakız Adası), İkaria, Samos. bu yedi büyük adayı bir sınıfa sokmak zordur. Komşu olmalarına, Ceneviz egemenliğini paylaşmalarına ve canlı birer balıkçılık sektörüne sahip olmalarına rağmen kültürleri kendilerine özgüdür ve hem doğaları hem de hayat tarzları birbirinden farklıdır.

Oniki Ada: Patmos, Lipsos, Leros, Kalimnos (Kilimli), Kos (İstanköy), Astipalaia, Nisyros (İncirli), Tilos, Simi (Sömbeki), Rodos, Khalki, Kastellorizon (Meis), Karpathos (Kerpe). Türkiye sahilleri boyunca dizilmiş olan Oniki ada en güneydeki Yunan adaları grubudur. Sıcak iklimi ve güzel kumsalları pek çok ziyaretçiyi cezbeder. Bu adalar mimarisindeki doğu etkisiyle kozmopolit takımadalardır. Şimdiki Yunanistan’a en son katılan topraklardır. Kos ve Rodos gibi büyük ve zengin adalarda göze çarpan Osmanlı mimarisidir.

Kykladlar: Andros, Tinos, Mykonos, Delos, Siros, Kea, Kithnos, Serifos, Sifnos, Paros, Naksos, Amorgos, İos, Sikinos, Folegandros, Milos, Santorini. Kutsal Delos adasının çevresini kuşattıkları için adları daire anlamındaki ‘kyklos’tan türemiş olan Kykladlar en çok turist çeken ada grubudur. Göz kamaştıran beyaz evleri, parke taşlı dar sokakları, mavi kubbeli kiliseleri, yel değirmenleri ve harika kumsallarıyla muhteşemdir. Ağaçlı ve yeşil vadileri olan Andros, Kea ve Naksos dışındakiler kayalık ve çoraktır.

Girit: Tek başına devasa büyüklükteki bir ada olan Girit kendi içinde dört bölüme ayrılır. Hanya, Rethinmo, Heraklion ve Agios Nikolaos. Dağların, masmavi denizin ve benzersiz antik mirasın Giritlilerin sakin hayat tarzıyla bir arada bulunduğu bu güzel ada günümüzde binlerce turisti kendine çekmektedir.

Not: Yunan Adaları – Genel “post”unda yer alan bilgiler Dost Yayınevi’nden çıkan Görsel Gezi Rehberleri serisinden “Yunan Adaları” kitabından alınmıştır.

Yazı ve fotoğraflar: Derya Çölaşan
Gezi Tarihi: 28 Ağustos-4 Eylül 2011

 

Category: YUNAN ADALARI  Tags:
You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed.You can leave a response, or trackback from your own site.
4 Responses
 1. Merhaba, yazınızı büyük bir keyifle okudum. Geçtiğimiz günlerde keyifli bir tatil geçirdiğim Sakız Adası (Chios) seyahatim ile ilgili bir blog yazısı yazdım. Chios’un tavernalarında keyifli sohbetler etmek isteyen, kumsallarında (biraz taşlıklar gerçi ama) dinlenmek isteyen ve sakin bir Yunanistan adasında kendinden geçmek isteyenler için faydalı olacağını düşünüyorum. Bu yazının yazdıklarınıza değer katması dileğiyle ekte paylaşmak istiyorum.

  http://orcun.baslak.com/yunanistanda-bir-ada-chios-chiosda-bir-kedi-bucuruk/

  http://orcun.baslak.com/yunanistanda-bir-ada-chios-chiosda-bir-kedi-bucuruk/

 2. merve says:

  merhaba, bir kaç gündür yunanadalarına gitmenin mınumum malıyetlı yolunu araştırıyorum kişi başı ortalama 500 eur dan aşağı oolmayacağnı düşünüyorum.siz nasıl bir rota izlediniz ve maliyeti nre oldu?
  Tşk.

  • derya says:

   Biz bir haftalık cruise gemisi ile adaları gezdik. Gemide tam pansiyon konaklama oluyor. Sezona ve kalınacak gün sayısına göre farklı fiyatlar olabiliyor. Çeşitli firmalar var, gemi turları yapan araştırabilirsiniz. şimdiden iyi gezmeler…

   derya

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir