Kavala: Küçük Bir Liman Şehri

İskeçe’den sonra Kavala’ya gidiyoruz. Kavala, hoş bir liman şehri. Şehre girerken Osmanlı döneminden kalan bir su kemerinin altındaki Constantinopolis 480 km. yazan bir tabela vardı.

Önce Mısır Valiliği yapan ama Kavalalı olan Mehmet Ali Paşa’nın evinin olduğu yere, Panagia mahallesinin tepesine çıkıyoruz. Bu eve çıkan parke taşlı, dar sokaklarda eski cumbalı Türk evleri bize eşlik ediyor.kavala1

Mehmet Ali Paşa‘nın evine restorasyon olduğu için girmemiştik; ama bahçesinde atının üstünden bize bakan Kavalalı Mehmet Ali Paşa’nın heykelini gördük. Evin genişçe bir bahçesi var Ege Denizi’ne bakan…

İlk defa bu şehirde sonra da Yunanistan’ın diğer şehirlerinde de gördüğümüz bir tabela vardı. İki ülke insanı arasında problem yokken, yıllarca beraber yaşamışken, politik olaylarla iki ülke arasını açan anlayışların ülkenin her yerine astığı tabela. Çözüm bulmak yerine sorunları körükleyen, insanları birbirine düşüren… Bir Kıbrıs haritası ve kuzey bölümünden kanlar akıyor. Altında da “Kıbrıs’ı unutma” yazıyor. Böyle bir tabelayı gören bir Türk, bu ülkeye karşı sempati duyabilir mi? Ya da bunu gören bir Yunan, bize ve ülkemize sempati duyabilir mi? İşte nefret tohumları ülkeyi yönetenlerce böyle ekiliyor (biz gördüğümüzde yıl 2004 idi, umarım kaldırmışlardır).

Yunanistan sınırları içinde kalan diğer Türk şehirlerinin ismi Yunanca olarak değiştirilmiş, nedendir bilinmez Kavala adını değiştirmemişler.

Yazı ve fotoğraflar: Derya Çölaşan

Gezi Tarihi: Şubat 2004

Category: YUNANİSTAN  Tags: ,
You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed.You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir