Avrupa’nın Finans Merkezi:Zürih

Zürih, İsviçre’nin İstanbul’u sanki… Tam bir büyük şehir… Avrupa’nın önemli finans merkezlerinden… Ülkenin en büyük şehir merkezi ve en kalabalık… (ne kadar kalabalık olsa da 1 milyon, zaten tüm ülke 7 milyon) Caddeler, mağazalar, yollarda bir sürü araç; ama oldukça yeşil bir metropol. İstasyondan çıkar çıkmaz hemen karşıdaki caddeye geçip yürümeye başlıyoruz.

Zürih Tren İstayonu

Zürih Tren İstayonu

Burası İsviçre’nin hatta Avrupa’nın en prestijli caddelerinden biri olan Bahnhofstrasse, 1.5 km. uzunluğunda iki yanı ağaçlıklı, yaşayan, hareketli bir cadde. Bir çok ünlü mağaza ve mağazalara girip çıkan insanlarla dolu. Araba trafiğine kapalı olan (tramvaylar vızır vızır) caddede, tıpkı bizim İstiklal Caddesi gibi çok güzel binalar sıralanıyor.

Zürih Bahnhofstrasse

Zürih Bahnhofstrasse

Sağlı sollu sokaklara sapmadan dümdüz yürüyünce şehre adını veren Zürih Gölü karşımıza çıkıyor. Bu ülkede gittiğimiz her şehirde ya bir göl ya bir nehir var, bu şehirde ikisi birden var: Zürih Gölü ve Limmat Nehri. Bu da şehre ayrı bir güzellik veriyor. Zaten içinden su geçen şehirler benim için hep daha özel olmuştur.

Zürih Gölü

Zürih Gölü 

Zürih Gölü'nün devamı Limmat Nehri

Zürih Gölü’nün devamı Limmat Nehri

Göl kenarından biraz yürüyüp parkın içinde kısa bir tur atıp ara sokaklara dalma vakti geliyor. Nehrin iki yakasında birbirlerine karşılıklı bakan kuleler var. Sol taraftaki Fraumünster, 13.yy.dan kalma bir kilise. Hemen karşısındaki ise, Grossmünster Katedrali ve iki kulesi. İsviçre’nin Almanca konuşan halkı için reform hareketinin ana kilisesi olmuş. İkisi arasındaki nehri geçmek için bir köprü var.

Zürih - Fraumünster

Zürih – Fraumünster

Zürih - Grossmünster

Zürih – Grossmünster

Zürih gezisini İstanbul’a döneceğimiz son güne bıraktığımız için sokakları gezmekle yetinip hiç bir kapalı alana girmeden dönmek zorundayız; ama şehri bir de tepeden görmek için Uetliberg’e gitmek istiyoruz. Tüm şehrin, gölün ve hemen arkasındaki Alpler manzarasını görmek için ideal bir yer olan Uetliberg, merkez istasyondan 25 dakikada gidilebilen bir mesafede. İlk trene atlayıp gidiyoruz, indiğimiz istasyonda kalabalığı takip ederek bir tepeye çıkıyoruz. Çok rüzgarlı, ağaçların hışırtılarıyla dolu, uzun bir tepeyi çıktıktan sonra nihayet en tepeye varıyoruz. Bu noktada Zürih’in en yüksek yeri (871 m) yazıyor.

uetliberg1

Uetliberg

uetliberg2

Uetliberg

Tepedeki meydanda bir otel var, önünde masalar… Bu noktada ilginç bir manzara var ki sol taraf tamamen ağaçlar arasında binalardan oluşan gölün ve tarihi evlerin arasındaki aşağıda gördüğümüz şehir Zürih. Oysa hemen sağ tarafa dönünce yeşilin farklı tonlarında hafif tepelikli, engebeli arazide sanki bir köye bakıyoruz. Arka planda Alpler yükseliyor.

uetliberg3

Uetliberg

uetliberg4

Uetliberg

Bir sonraki yazı, İsviçre’de peynir ve çikolata peşinde yaptığımız tren yolculuğunu anlatıyor.

Yazı ve fotoğraflar: Derya Çölaşan

Gezi Tarihi: 3 Ekim 2008

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed.You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir